Michalici: Odważ się wzrastać

Sobota 8 października 2022 r. przywitała nas piękną, słoneczną pogodą. Dzień miał być wyjątkowy nie tylko za sprawą jesiennego słońca – w społeczności Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie był świętowany Jubileusz 25-lecia Szkoły.

Jak każdy jubileusz i ten skłaniał do refleksji. Pierwszą częścią świętowania, najważniejszą, była koncelebrowana msza św. pod przewodnictwem ks. mgr. Dariusza Wilka – Przełożonego Generalnego Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła,  w intencji uczniów, nauczycieli, pracowników i rodziców, którzy tworzyli społeczność Szkoły na przestrzeni minionych 25 lat. Uroczyście wprowadzono Sztandar Szkoły, podczas gdy na dziedzińcu kościoła oo. kapucynów gromadzili się uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego oraz przedstawiciele Katolickiej Szkoły Podstawowej, którzy wraz z wychowawcami, nauczycielami, przedstawicielami rodziców oraz absolwentów szkoły uczestniczyli w uroczystości. Uczniowie klasy pierwszej KLO z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego wraz z wychowawcą, oczekiwali, aby w komplecie, niemal ustawieni w dwu-szeregu, wejść do kościoła. Widok uczniów tej klasy pierwszej automatycznie przywoływał wspomnienia sprzed 25 lat.

Jak to było, 25 lat temu? Pomysłodawczyni i inicjatorka powołania Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie, p. mgr Małgorzata Stasiczak, zapalała swoim pomysłem nauczycieli – pasjonatów takich, jak Ona sama – i przekonywała, jak ważne jest otworzenie szkoły, która będzie z założenia kameralna, gdzie proces wychowawczy i edukacyjny będzie przebiegał w poszanowaniu wartości chrześcijańskich.  Edukacja to nie tylko przekazywanie wiedzy, to także, a może przede wszystkim wychowanie, które daje absolwentom umocowanie w wartościach oraz solidne podwaliny pod dalsze kształcenie.

Początki, jak to z początkami bywa, nie były łatwe. Pierwszą klasę tworzyło 9 uczniów. Zajęcia odbywały się w salce na plebanii kościoła farnego w Krośnie. Po kilku miesiącach szkoła została przekazana Zgromadzeniu Świętego Michała Archanioła i została przeniesiona do budynku „Oratorium Twój Dom” przy ul. Wojska Polskiego, a później do budynku przy ul. Grodzkiej.

Szkoła rozwijała się – coraz więcej uczniów chciało pobierać edukację w „Katoliku” – następny przyjęty rocznik to już dwa oddziały, w sumie 30 uczniów. Powiększała się także liczba grona pedagogicznego. Gdy myślę o tym czasie, zastanawiam się, co było motorem działania dla wszystkich, tworzących tę szkołę – uczniów, nauczycieli, dyrekcji, rodziców? Tworzyliśmy „społeczność” – nikt w szkole nie był anonimowy, znaliśmy się „po imieniu”, budowaliśmy szczere, autentyczne relacje, oparte na zaufaniu. Byliśmy „jednością” – rodzicom, nauczycielom, duszpasterzom – przyświecał wspólny cel: wpajanie dobra i piękna oraz wychowywanie do prawdy i wolności kolejnych uczniów powierzanych nam w tej Szkole. Cóż jest większą wartością i równocześnie większą odpowiedzialnością niż kształtowanie przyszłych pokoleń? Co jest większym wyrazem zaufania rodziców wobec Szkoły niż powierzenie jej własnych dzieci?

O wartościach, które budują jedność w społeczności szkolnej mówił podczas obchodów Jubileuszu Przełożony Generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, wieloletni dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Katolickiego Gimnazjum w Krośnie, ks. mgr Dariusz Wilk. Zaznaczył, że każdą społeczność tworzą ludzie, którzy dają swój czas, wykształcenie, dzielą się pasjami – dla dobra wspólnego.

Wartość wspólnego spędzania czasu, nie tylko podczas zajęć lekcyjnych, budowania relacji w oparciu o zaufanie, otwartość, indywidualizacji w realizacji celów dydaktycznych i wychowawczych, podkreślali również Absolwenci obecni na uroczystości oraz Ci, którzy nie mogąc przyjechać na Jubileusz, przysłali filmy ze wspomnieniami o Katolickim Liceum. Na uwagę zasługuje fakt, że w uroczystości wzięli udział Absolwenci wraz ze swoimi dziećmi, które są uczniami Katolickiej Szkoły Podstawowej. Możemy poszczycić się „ciągłością” pokoleń w naszej szkole. Zapewne wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak duża odpowiedzialność ciąży nad nami, tworzącymi społeczność „Katolika”, aby tę tradycję podtrzymać i doczekać kolejnych, „wielopokoleniowych” jubileuszy.

Druga część uroczystości, to spotkanie w sali o. Pio. Na widowni zasiedli przedstawiciele Zgromadzenia św. Michała Archanioła, reprezentanci Władz Miasta Krosna, Dyrektorzy krośnieńskich szkół, Dyrekcja Katolickiego Liceum i Katolickiej Szkoły Podstawowej, Prefekci Szkoły, byli i obecni Nauczyciele, Uczniowie, Absolwenci, przedstawiciele Rodziców.  Dyrektor szkoły ks. mgr Marek Czaja powitał zebranych dziękując za obecność w tym ważnym dniu. W swoim wystąpieniu nawiązał do przeszłości oraz podkreślił istotę tworzenia nowej rzeczywistości, w nowych warunkach, gdzie nadzieję na przyszłość daje utworzenie I klasy Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego oraz nawiązanie ścisłej współpracy z Akademią Piłkarską Beniaminek Profbud Krosno.

Wystąpienie ks. dr. Rafała Kamińskiego dotyczyło wartości markiewiczowskich w wychowaniu dzieci i młodzieży.  Pewność, że poprzez konsekwentną realizację założeń Patrona Szkoły, błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza, które stały się osnową programu wychowawczego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Katolickiej Szkoły Podstawowej, nie pozwoli zagubić żadnego talentu i umożliwi wszechstronny rozwój każdego powierzonego dziecka, napawa nadzieją i optymizmem na tworzenie „Szkoły z duszą”, gdzie zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, i rodzice, „odważą się wzrastać”.

A na scenie? W programie słowno-muzycznym wspólne wystąpienie Absolwentów oraz Uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Katolickiej Szkoły Podstawowej w Krośnie. Program liryczny, poetycki, nieco nostalgiczny, w którym swoje talenty prezentowali artyści już dorośli, którzy chcą zaznaczać swoją obecność w swojej dawnej szkole i ci, którzy dopiero odkrywają swoje pasje. Taki obraz – wzruszający i równocześnie dający dużo radości, pozwala patrzeć w przyszłość z optymizmem. 

Trzecia część obchodów miała miejsce w budynku KLO przy ul. Grodzkiej 6. Tutaj uczestnicy spotkali się przy pysznie zastawionym stole. Nie było końca wspomnieniom. Zdjęcia zamieszczone w Kronikach Szkoły oraz historyczne już tabla wielu roczników, filmiki w wykonaniu byłych uczniów budziły wspomnienia starszej części gości, a ci najmłodsi, uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej mieli dużo pytań dotyczących historii ich szkoły. Wykazywali przy tym prawdziwe zainteresowanie przeszłością i tradycjami.

Czy jest coś, czego możemy być pewni w tych niepewnych czasach? Zapewne tak: prawdziwe wartości są niezmienne, cele szkoły jasno sprecyzowane. Przygotowując obchody Jubileuszu, wicedyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej i Katolickiego Liceum p. mgr Bernadeta Zajchowska, podkreślała „Bądźmy razem w tym dniu!” Bądźmy razem – uczniowie, nauczyciele, rodzice – wspólnie możemy tworzyć wyjątkową społeczność, która będzie odgrywać ważną rolę na mapie edukacyjnej Krosna. W ten sposób mamy szansę przybliżać się do świętowania kolejnych jubileuszy.

Marta Miś

Za: www.michalici.pl

Wpisy powiązane

Kraków: podopieczni Dzieła Pomocy św. Ojca Pio potrzebują zimowej odzieży

Halina Frąckowiak gościem specjalnym tegorocznej Żywej Szopki w Krakowie

Pola Lednickie: 9. rocznica śmierci o. Jana Góry OP