Spotkanie rozpoczęło się w poniedziałek o godz. 16.00. Wieczorem uczestnicy Konferencji, razem z przedstawicielami władz samorządowych, harcerzami, orkiestrą dętą oraz sporą rzeszą wiernych, zgromadzili się przy krzyżu – miejscu porwania ks. Popiełuszki. Po krótkiej modlitwie i zapaleniu zniczy, wszyscy wyruszyli w kierunku kościoła parafialnego w Górsku. Tutaj Ojciec Generał poświęcił nowe Muzeum Regionalne, urządzone przy Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku.
O godz. 19.00, w kościele odbył się koncert „Dobro nieskończone”, dedykowany Bł. Ks. Jerzemu, w 31. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Wielki artyzm wykonywanych pieśni (zespół został przygotowany przez Tomka Kamińskiego), wiersze i fragmenty homilii ks. Jerzego recytowane przez aktora Adama Woronowicza, pozwoliły przeżyć niezapomniany wieczór. Przed koncertem słowo do zebranych skierował marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i przełożony generalny michalitów ks. Kazimierz Radzik.
We wtorek, po konferencji wprowadzającej nt. posłuszeństwa i posługi przełożonego, wygłoszonej przez wikariusza generalnego ks. Ryszarda Andrzejewskiego, uczestnicy Konferencji – podzieleni na grupy – podjęli refleksję nad kilkoma zagadnieniami związanymi z nadchodzącą XXI Kapitułą Generalną naszego Zgromadzenia.
Pozostały czas, we wtorek i środę, wypełniły sprawozdania radców generalnych, gości z zagranicy, współbraci odpowiedzialnych za poszczególne obszary posługi duszpasterskiej oraz krótkie komunikaty z działalności domów zakonnych i placówek szkolno-wychowawczych.
We wtorek głównym celebransem liturgii eucharystycznej był ks. prowincjał Bogdan Kalisztan, a słowem Bożym podzielił się ks. Antoni Trojak. Na zakończenie Konferencji Mszy św. przewodniczył ks. Antoni Tyniec, który razem z ks. Piotrem Prusakiewiczem świętuje w tym roku 25-lecie kapłaństwa. Homilię wygłosił ks. Rafał Kamiński.
Medytacje, podczas jutrzni i nieszporów, prowadzili: ks. Dariusz Wilk – „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”, ks. Rafał Szwajca – „Czas mocy i łaski”, ks. Marcin Różański – „Miłosierni jak Ojciec” oraz ks. Karol Dąbrowski – „Ewangelia, proroctwo i nadzieja”.
Słowa wdzięczności kierujemy do gospodarzy miejsca, w którym odbyła się Konferencja: twórcy i dyrektora CEM-u ks. Pawła Nowogórskiego i jego współpracowników oraz ks. proboszcza Stanisława Pyzika – za życzliwą gościnę i wszelki trud związany z przygotowaniami.