Obraz, zawieszony w XVII na jednej z 9 bram Wilna, zwanej Miednicką, później Ostrą wkrótce zasłynął cudami. Szczególnie przypisywano mu moc tłumienia pożarów i uzdrawiania chorych. Obrazem opiekowali się karmelici i wybudowali dla niego specjalną kaplicę na bramie.
Każdy Polak zna zapewne inwokację poematu Adama Mickiewicza „ Pan Tadeusz” , gdzie poeta opisuje swoje cudowne uzdrowienie w dzieciństwie, właśnie przez Matkę Bożą z Ostrej Bramy w Wilnie.
Przed tym obrazem przez ponad 3 wieki modliło się wielu władców i znakomitych ludzi, możnych i biednych. Obrazki z wizerunkiem MB Ostrobramskiej otrzymywali ochotnicy wojny polsko – bolszewickiej 1920 r.
Decyzją papieża Piusa XI z lipca 1927 roku Matka Boska Ostrobramska została uroczyście kanonizowana na Królową Korony Polskiej.
Uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia w dniu 16 listopada tego roku, w wielu polskich parafiach pod jej patronatem, poprzedziły rekolekcje, czuwania i wykłady.
Na warszawskich Stegnach w parafii p. w. Matki Bożej Miłosierdzia, prowadzonej przez Księży Marianów, 8 listopada konferencję maryjną wygłosił dominikanin o. Stanisław Przepierski OP. W Wigilię uroczystości , 15 listopada kazanie o Bożym Miłosierdziu i o Matce Bożej Miłosierdzia wygłosił ks. ks. Jarosław Hybza MIC. Po mszy świętej Siostry Pasjonistki , przybyłe z parafii św. Anny w Wilanowie zaśpiewały Akatyst ku czci Matki Bożej. W śpiew włączyli się wierni i zakonnicy mariańscy.
W dniu uroczystości MB Miłosierdzia , 16 listopada w niedzielę, uroczystej sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił prowincjał polskiej prowincji Zgromadzenia Księży Marianów, ks. Paweł Naumowicz MIC.
W koncelebrze udział wzięli: dziekan dekanatu wilanowskiego, prowincjał barnabitów o. dr Kazimierz Lorek CRSP i proboszczowie parafii wilanowskiego dekanatu, w tym od bernardynów z Czerniakowa i pijarów z Siekierek.
W homilii ks. Paweł Naumowicz podkreślił, że to w Jezusie Chrystusie objawia się Boże Miłosierdzie. Maryja jest matką Jezusa, dlatego nazywamy ją Matką Miłosierdzia. Maryja była wypełniona łaską Bożą, dlatego nie lękała się wyzwania, jakie jej zwiastował Anioł Gabriel. Podobnie i my , jeśli żyjemy w łasce Bożej, nie powinniśmy niczego się obawiać. Mamy właśnie naśladować Maryję w otwartości na działanie Ducha Świętego, którego otrzymaliśmy w czasie chrztu św. i w czasie bierzmowania. Kaznodzieja przytoczył też fragmenty z Dzienniczka św. Siostry Faustyny , opisujące objawienia się Matki Bożej Miłosierdzia św. siostrze Faustynie.
Po mszy świętej nastąpiła procesja eucharystyczna i odmówienie litanii do Matki Bożej Miłosierdzia.
W Polsce ok. 30 parafiom patronuje Matka Boża Miłosierdzia Ostrobramska.
Anna Dziemska