Sympozjum rozpoczęło się uroczystą Mszą świętą, której przewodniczył Ojciec Generał ks. Kazimierz Radzik, a homilię wygłosił ks. prał. Waldemar Janiga. Po liturgii, w auli Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, przełożeni generalni Zgromadzeń Michalickich wręczyli siedmiu osobom medale Benemerenti. Następnie rozpoczęło się sympozjum, którego moderatorem był ks. Leszek Przybylski.
Pierwszy wykład „O tęsknocie za szczęściem w kulturze europejskiej” przestawił prof. dr hab. Kazimierz Korus (dziekan Wydziału Filologii Klasycznej UJ). W bardzo barwny sposób, na podstawie literatury klasycznej pokazał jak rozumiano szczęście na przestrzeni wieków oraz przedstawił własną definicję szczęścia. Drugim prelegentem był laureat medalu Benemerenti – ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński (UPJPII w Krakowie). Jego wykład nosił tytuł: „Nauczyciel i uczeń w poszukiwaniu szczęścia” i ciekawie dotykał wielu egzystencjalnych pytań, z którymi zmaga się współczesne pokolenie.
Następny dzień sympozjum także rozpoczął się od Mszy świętej. Przewodniczył jej przełożony wiceprowincji włosko-szwajcarskiej ks. Bogdan Kalisztan CSMA, a homilię wygłosił ks. dr Ryszard Andrzejewski. Nawiązując do uroczystości Chrystusa Króla zachęcał pedagogów, by prowadzili swoich uczniów do królewskiej godności, jaką zaproponował nam Chrystus.
Druga sesja zaczęła się kolejnym wykładem prof. Korusa: „Powściągliwość – szczęście czy przeszkoda”. Po nim przemawiała s. mgr Dawida Ryll CSSMA (sekretarka generalna Zgromadzenia Sióstr Michalitek): „Odpowiedź Markiewicza na kryzys szczęścia na przełomie wieków”, a ostatnim prelegentem był ks. prał. dr Andrzej Skiba z Sanoka, także jeden z laureatów medalu Benemerenti: „Powołanie i wiara drogą do szczęścia”.
Wszyscy uczestnicy sympozjum z pewnością wyszli z niego ubogaceni i utwierdzeni w przekonaniu o nietuzinkowości osoby bł. Bronisława Markiewicza.
Jacek Majbrodzki CSMA
Za: www.michalici.pl