Z ambony często słyszymy o tym, że powinniśmy się nieustannie nawracać. Choć to wezwanie jest kierowane do nas, zazwyczaj myślimy, że nawrócenia potrzebują inni. Ale nie każdemu pozwalamy się nawrócić. – Z niego to już nic nie będzie – mówimy niejednokrotnie spisując człowieka na straty. Podejmują ten problem jezuita o. Wacław Oszajca oraz dominikanin o. Krzysztof Popławski. O trudnej i potrzebnej sztuce przepraszania pisze o. Dariusz Piórkowski SJ.
Zarówno nawrócenie, jak i naprawianie popsutych relacji wiąże się z koniecznością uznania własnej winy. Nie lubimy tego. Tymczasem znany i ceniony psychoterapeuta Jon Fredericson, z którym rozmowę dla miesięcznika przeprowadził o. Łukasz Kubiak OP, przekonuje, że „wina może być wspaniałą rzeczą” i „czymś twórczym”.
Wciąż pozostaje dla nas najbardziej tajemniczą Osobą Boskiej Trójcy. Kim właściwie jest? Dlaczego Credo nazywa Go Panem i Ożywicielem? Czy dostęp do Niego mają tylko charyzmatycy? Na pytania o Ducha Świętego odpowiada dogmatyk, ks. Grzegorz Strzelczyk, który zapewnia, że „zwyczajne działanie Ducha ma miejsce w codzienności, w nienadzwyczajnych decyzjach, których podejmujemy dziesiątki”.
Rok Miłosierdzia jest znakomitą okazją do uzyskania odpustów, do czego papież Franciszek bardzo zachęca. Z rozmowy Macieja Müllera z historykiem Kościoła, o. Tomaszem Gałuszką OP dowiemy się, jakie były początki tej praktyki i jak żądza pieniądza zamieniła duchowe dobro w intratny biznes. Chociaż rolę pozytywnego bohatera w tym dramacie przypisuje się Marcinowi Lutrowi, a negatywnego – dominikaninowi Janowi Tetzlowi, to tekst „Niebo za 9,99” udowadnia, że jest to i uproszczenie, i niesprawiedliwość.
W numerze także podsumowanie trzech lat pontyfikatu Franciszka, którego dokonuje Austen Ivereigh, autor obszernej, kompleksowej biografii papieża, oraz wywiad z reporterką Ewą Ewart o próbach rozumienia naszego zawiłego i skomplikowanego świata.
Wraz z marcowym „W drodze” czytelnicy otrzymają płytę „O uczynkach miłosierdzia względem duszy”. Są to, jak wyjaśnia o. Roman Bielecki, redaktor naczelny miesięcznika, „rozważania rekolekcyjne dla zabieganych, zmęczonych i tych wszystkich, którzy być może nie mają czasu, by wybrać się na tradycyjne rekolekcje”. Prowadzi je ceniony dominikański duszpasterz akademicki, o. Norbert Kuczko.
Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy iTunes. Szczegóły tutaj
Anna Sosnowska