Marcowy numer miesięcznika „W drodze” już w sprzedaży, a w nim: o spowiedzi, której się obawiamy, o postanowieniu poprawy, z którym mamy problemy, o nienawiści niszczącej nasze relacje, o czytaniu i nieczytaniu, a także rozmowa z reżyserem filmu „Nowicjusz”.
Po co nam spowiedź
Spowiedź to dla większości z nas trudny sakrament. Wstyd bywa większy niż chęć otrzymania rozgrzeszenia. Dlatego ją odkładamy. Szukamy dziury w całym: dlaczego mamy się spowiadać z intymnych spraw obcemu człowiekowi?
Stąd prosta droga do stwierdzenia, że przecież wystarczy spowiedź powszechna, Pan Bóg i tak zna wszystkie nasze grzechy, więc po co nam pośrednik. Po co? W Na ucho odpowiada Wojciech Ziółek SJ.
Ze spowiedzią mamy jeszcze ten problem: grzechy wciąż te same, postanowienie poprawy nie działa. Co robić, żeby za słowami szły konkretne działania? Radą służy wieloletni spowiednik Paweł Kozacki OP.
O trudnych sytuacjach, o których w Kościele trzeba rozmawiać i które trzeba rozeznawać, pisze Roman Bielecki OP.
Nienawidzę cię
Czy nienawiść jest grzechem? Czy może ją uzdrowić jedynie przebaczenie? To kolejny temat, który prezentujemy w tym numerze. Mierzą się z nim teolog Paweł Krupa OP i psychoterapeuta Tomasz Srebnicki.
Modern family
Ile razy słyszeliśmy, że rodzina jest najważniejsza? Nie tylko z ambony. Ale najważniejsza jest ta chrześcijańska, na wzór Świętej Rodziny. A co, jeśli w tej rodzinie źle się dzieje? Czy Pan Jezus choć raz powiedział, że rodzina jest najważniejsza? Prof. Martin C. Putna napisał Kazanie przeciwko rodzinie, które wybija nas z tradycyjnego myślenia o rodzinie.
Jak będzie wyglądała za dziesięć, dwadzieścia lat? Nie wiemy. Jak mówi socjolog prof. Iwona Taranowicz tkwimy w myślowych stereotypach, na przykład o rodzinach wielopokoleniowych. Czym jest rodzina nuklearna? A rodzina atomowa? Przeczytajcie Potrzebujemy siebie.
Od deski do deski
Tym, którzy lubią czytać książki, i tym, którzy nie lubią, polecamy tekst Gdzie się podziały mole książkowe. „Nieczytanie to zagrożenie dla Polski. Jesteśmy dużo bardziej podatni na fake newsy, obniżają się nasze kompetencje społeczne” – pisze Dorota Ronge-Juszczyk.
Rozmowa w drodze
„Tak wygląda coś, czego nie znacie, tak wygląda droga do kapłaństwa, człowiek, który żyje obok was i którego czasami mijacie na ulicy. On mierzy się ze zwykłymi trudnościami, ale właśnie przez nie dojrzewa do swojego wyboru” – mówi Łukasz Woś OP, reżyser filmu Nowicjusz, w rozmowie z Katarzyną Kolską – Z kamerą za klauzurą.
I jeszcze…
W cyklu Mój rok z Teresą Krzysztof Popławski OP pisze o trudnym życiu we wspólnocie zakonnej i o znoszeniu cudzych słabości, a w cyklu Pytania w drodze Wojciech Surówka OP radzi, co zrobić, gdy ktoś nam mówi, że chce odejść z Kościoła, dokonać apostazji.
Jak zwykle Dominikanie na niedziele, recenzje i felietony. Nie pomińcie żadnego! Nie zabraknie wzruszeń, może nawet poleją się łzy…
Miesięcznik czeka na Ciebie!