Małżeństwa i rodziny modlą się na Jasnej Górze

29. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbyła się w dniach 21-22 września na Jasnej Górze. Tradycyjnie spotkanie przebiegało pod hasłem: „Polska odnawia małżeńskie śluby”. W modlitwie uczestniczyły delegacje rodzin ze wszystkich diecezji – w sumie zgromadziło się kilka tysięcy osób. 

Centralnej Mszy św. odprawionej w niedzielę na Szczycie przewodniczył bp diec. rzeszowskiej Jan Wątroba, przewodniczący Rady ds. Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski. W tym roku organizacją pielgrzymki zajęła się diecezja opolska, stąd też obecność bp tej diecezji Andrzeja Czai, który koncelebrował Eucharystię. Wokół ołtarza licznie zgromadzili się duszpasterze rodzin na czele z krajowym duszpasterzem ks. Przemysławem Drągiem. Przybyli przedstawiciele Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich z prezesem Kazimierzem Kaperą, przedstawiciele kręgów Domowego Kościoła i Federacji Ruchu Obrony Życia.

Zebranych powitał o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. Przypomniał słowa bł. Jana Pawła II: „Rodziny stańcie się tym, czym jesteście. Jesteście żywym obrazem Bożej miłości, jesteście sanktuarium życia, fundamentem społeczeństwa. Bądźcie wy same wiarygodnymi świadkami Ewagelii nadziei”.

W homilii bp Andrzej Czaja mówił o problemach dotykających współczesne rodziny. Wymienił m.in. bezrobocie, konieczność emigracji za pracą, życie w ubóstwie. „Potrzeba więcej miejsc pracy i lepszych świadczeń socjalnych dla rodziny, poczynając od świadczeń żłobkowo-przedszkolnych, aby było więcej poczucia bezpieczeństwa w naszych rodzinach, większe i lepsze by były możliwości rozwoju. Okazuje się, że wówczas, gdy tak jest, gdy rodzina ma poczucie bezpieczeństwa i dobre warunki rozwoju, jest też od razu więcej otwarcia na nowe życie” – podkreślił kaznodzieja.

Wskazał, że od osób rządzących mamy prawo oczekiwać „odpowiedzialnej i zaangażowanej służby dla dobra i rozwoju rodziny, bez pustych deklaracji, bez prywaty i destrukcji, bez negatywnych emocji”.

W dalszej części homilii bp Czaja zwrócił uwagę, że często w rodzinach brakuje „ciepła miłości”. „Zatrzymujemy się na poziomie brania i konsumowania czyli na poziomie miłości erotycznej, biorącej, brakuje zaś miłości darzącej, ofiarnej, dlatego jest wiele przedmiotowego traktowania współmałżonka, dzieci, rodziców. Brakuje serdecznego bycia z sobą, dialogu, dobrej komunikacji, siadania za stołem. Deklaracji miłości jest wiele, niestety coraz rzadziej się ją okazuje czy umie pokazać” – mówił biskup.

W czasie Mszy św. miały miejsce: odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, złożenie przyrzeczeń przez nowych doradców życia rodzinnego oraz Zawierzenie Małżeństw i Rodzin Królowej Polski.

Na zakończenie słowo do zebranych wypowiedział bp Jan Wątroba.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn 

Za: www.jasnagora.com

Wpisy powiązane

Kraków: podopieczni Dzieła Pomocy św. Ojca Pio potrzebują zimowej odzieży

Halina Frąckowiak gościem specjalnym tegorocznej Żywej Szopki w Krakowie

Pola Lednickie: 9. rocznica śmierci o. Jana Góry OP