Łódź: Księga Abstynencji u jezuitów

W wielu parafiach i sanktuariach istnieje możliwość zadeklarowania decyzji o powstrzymywaniu się od alkoholu w specjalnych Księgach Abstynencji. „Każdy, kto chce podjąć post od alkoholu w konkretnej intencji, wypowiada krótkie prywatne zobowiązanie i wpisuje się do księgi. Można się wpisać na dowolny czas” – mówi KAI o. Remigiusz Recław SJ, który propaguje inicjatywę przy duszpasterstwie łódzkich jezuitów.

– W kościele jezuitów w Łodzi można się wpisać do księgi abstynencji. Księga na stałe jest wyłożona przy obrazie Matki Bożej. Każdy, kto chce podjąć post od alkoholu w konkretnej intencji, wypowiada krótkie prywatne zobowiązanie i wpisuje się do księgi. Można się wpisać na dowolny czas – na dwa tygodnie, na miesiąc, kwartał, pół roku i dłużej. Oprócz podjętego postu, w intencjach wpisanych do księgi odprawiana jest co jakiś czas Msza św. – powiedział KAI o. Remigiusz Recław SJ.

Do Księgi Abstynencji mogą wpisać się osoby, które decydują się na podjęcie postu od picia alkoholu, częstowania alkoholem i wydawania pieniędzy na alkohol. Po wpisaniu, osoba podejmująca post odczytuje prywatne przyrzeczenie w obecności świadka. Jak zaznaczają jezuici na swojej stronie internetowej, świadkiem może być każdy – ktoś znajomy lub nawet przypadkowy klient przykościelnej księgarni.

O. Recław zdradził, że do księgi wpisują się również kapłani pracujący w kościele jezuitów, a dwaj z nich wpisali swoje zobowiązanie na całe życie.

Jezuici ostrzegają, że od podjętego postu nie ma dyspensy – złamanie przyrzeczenia wymaga wyspowiadania się i podjęcia nałożonej przez spowiednika pokuty.

Podjęty post nie zabrania jedzenia potraw lub deserów polanych albo nasączonych alkoholem, przyjmowania leków na bazie alkoholu, jedzenia słodyczy z alkoholem czy oczywiście przyjmowania Krwi Pańskiej.

Istnieje również możliwość wpisania się do Księgi Abstynencji za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej, wszelkie informacje znaleźć można na stronie www.archidiecezja.lodz.pl/jezuici.

Inicjatywa ruszyła w Roku Miłosierdzia, a niedawno Księgę na stałe umieszczono w świątyni.

Za: jezuici.pl.

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

“Sub Regula Augustini”. W Rzymie sympozjum o św. Augustynie jako zakonodawcy