Nominację dla biskupa Anthony Fishera ogłosił papież Franciszek. 54-letni dominikanin powróci w ten sposób do swojego rodzinnego miasta, w którym przez kilka lat pracował jako biskup pomocniczy.
Nowy arcybiskup Sydney zajmie miejsce kard. George’a Pella, mianowanego niedawno prefektem nowego watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomicznych.
Z firmy do zakonu
Anthony Fisher urodził się w Sydney w 1960 roku. Na tamtejszym uniwersytecie studiował historię i prawo, a potem pracował jako prawnik w jednej z australijskich firm.
W 1985 roku wstąpił do dominikanów. Przygotowywał się do kapłaństwa w Melbourne, gdzie skończył studia teologiczne. Przez pewien czas zajmował się sprawami imigrantów i uchodźców w ośrodku badań społecznych w Kings Cross. 14 września 1991 roku przyjął święcenia kapłańskie.
Dalsze studia zwieńczył doktoratem z bioetyki na uniwersytecie w Oxfordzie. W latach 1995-2000 był wykładowcą na Australijskim Uniwersytecie Katolickim. Przez kolejne trzy lata kierował Instytutem ds. Małżeństwa i Rodziny im. Jana Pawła II w Melbourne. Do dziś pozostaje profesorem teologii moralnej i bioetyki w tym właśnie Instytucie.
Przez kilka lat był także magistrem braci studentów i socjuszem prowincjała Australii.
Jako bioetyk był członkiem Urzędu ds. Leczenia Niepłodności w Victorii i przewodniczącym kilku szpitalnych komisji etycznych. Pracował także jako kapelan w parlamencie Victorii i w Zakonie Maltańskim. Jest autorem licznych opracowań i artykułów z dziedziny bioetyki i teologii moralnej.
Biskup w Sydney…
W 2003 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji Sydney. Przez siedem lat bp Fisher pracował w niej m.in. jako wikariusz biskupi ds. życia i zdrowia oraz przewodniczący Rady Szkół Katolickich. Pełnił także posługę proboszcza w parafii Matki Bożej Gwiazdy Morza w Watson Bay.
Był koordynatorem przygotowań i obchodów Światowych Dni Młodzieży, które w 2008 roku odbywały się w Sydney z udziałem papieża Benedykta XVI.
Od 2004 roku jest członkiem Papieskiej Akademii „Pro vita”.
…i w Parramatta
8 stycznia 2010 roku Benedykt XVI mianował go biskupem Parramatty. Jako ordynariusz nadzorował wprowadzenie w życie diecezjalnego planu duszpasterskiego. Plan ten wyznaczył diecezji dwa ważne cele: wzrost wiary i dzielenie się nią z innymi.
Biskup Fisher angażował się także intensywnie w prace Biura Edukacji Katolickiej, pracując z dyrektorami i pracownikami szkół katolickich. Wraz z młodymi kapłanami i wspólnotami troszczył się róznież o przyciągnięcie młodych ludzi do Kościoła.
Powrót do domu
Wracając do rodzinnej diecezji, arcybiskup Fisher będzie mógł także w niej realizować swoje biskupie motto: Veritatem facientes in caritate – mówić prawdę w miłości.
„Sydney to wspaniałe, rozwijające się miasto, z ogromnym potencjałem ludzi – w tym także wspólnot wierzących. Kościół w Australii przechodzi przez trudny i bolesny czas oczyszczenia. Jestem przekonany, że w efekcie tych przemian Kościół stanie się silniejszy i pokorniejszy, bardziej współczujący i odnowiony duchowo” – powiedział po swojej nominacji.
Zaprosił Polaków
Jako ordynariusz diecezji Parramatta biskup Fisher zaprosił do niej także polskich dominikanów. We wrześniu 2013 roku posługę podjął tam o. Paweł Barszczewski. Obecnie kolejni bracia przygotowują się do wyjazdu na antypody, by wesprzeć tamtejszy Kościół w posłudze wobec studentów i rodzin.