Home WiadomościZ kraju List abpa Depo na Uroczystość MB Częstochowskiej

List abpa Depo na Uroczystość MB Częstochowskiej

Redakcja

Królowo nasza, Częstochowska Maryjo! List Pasterski Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego przed uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

Bracia i Siostry w Chrystusie, Jedynym Odkupicielu człowieka!

Przeżywamy Jubileusz 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, a także 140. rocznicę objawień Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie i 100. – w Fatimie. Rocznice maryjne, a przede wszystkim zbliżające się główne obchody jubileuszowe koronacji Jasnogórskiego Wizerunku, które odbędą się 26 sierpnia 2017 r., w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, zobowiązują nas do refleksji na temat roli Jasnej Góry i maryjności w życiu chrześcijanina.

1. W świetle słowa Bożego

Czytanie z Pierwszej Księgi Królewskiej przypomina nam, że już w Starym Testamencie góra była miejscem objawienia Boga. Prorok Eliasz przybył do Bożej góry Horeb, aby tam stanąć wobec Pana i doświadczyć Jego obecności. W Nowym Testamencie Syn Boży często wychodzi na górę, aby tam w samotności modlić się do Boga Ojca. Góra jest też miejscem nauczania Jezusa i Jego przemienienia wobec wybranych uczniów. W końcu na wzgórzu Golgoty Chrystus umiera za grzechy wszystkich ludzi. Z wysokości Krzyża daje Maryję za Matkę każdemu z nas i całemu Kościołowi, do którego nie wszedł jeszcze naród wybrany. Z tego powodu św. Paweł odczuwał wielki smutek i nieustanny ból, o czym mówi fragment Listu do Rzymian.

W symbolice łodzi miotanej falami i przeciwnym wiatrem Ewangelia ukazuje nam, że droga Kościoła nie jest łatwa. Narażony na: działanie mocy piekielnych, prześladowania, wrogie ideologie czy słabości swoich dzieci Kościół bardzo potrzebuje pomocy Matki Syna Bożego. Maryja orędująca za nami wskazuje na swojego Syna i wzywa do posłuszeństwa Jego słowu. Jezus kroczący po jeziorze oczekuje od nas wiary w Jego boską obecność i nie odmawia pomocy, kiedy o nią wołamy.

2. Królowanie Maryi w znaku Jasnogórskiej Ikony

Jasna Góra to miejsce wybrane przez Boga, którego historia związana jest z obecnością Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, powierzonego opiece Ojców i Braci Paulinów. Na przestrzeni wieków, pośród setek milionów osób, pielgrzymowali do jasnogórskiego sanktuarium ludzie wszystkich stanów i zawodów, a w naszych czasach – następcy św. Piotra: św. Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Ludzie przybywają tu, aby przez wstawiennictwo Maryi doświadczyć łaski nawrócenia, przebaczenia grzechów, pojednania, uzdrowienia wewnętrznego, a nawet fizycznego. Jasna Góra to również konfesjonał i sanktuarium Narodu, gdzie Polacy zawsze byli wolni. To tutaj Naród wraz z Kościołem w Polsce 8 września 1946 r. poświęcił się Niepokalanemu Sercu Maryi, złożył śluby, oddał się w macierzyńską niewolę Maryi i Jej zawierzył.

Jednym z najchwalebniejszych wydarzeń z historii Jasnej Góry jest jej cudowna obrona podczas oblężenia szwedzkiego w 1655 r. Kiedy podczas „potopu szwedzkiego” poddana została Warszawa i Kraków, a król ratował się ucieczką na Śląsk, do obrony Ojczyzny i katolickiej wiary stanął klasztor, a zarazem twierdza Jasna Góra. Ojciec przeor Augustyn Kordecki wykazał się mądrością podejmowanych decyzji i wielką wiarą w zwycięstwo Maryi. Zwycięstwo przyszło po 40 dniach oblężenia i przyczyniło się do wyzwolenia ojczyzny spod szwedzkiej okupacji. Jasna Góra tym samym stała się znakiem od Boga – Górą Zwycięstwa.

W odpowiedzi na działanie Bożej Opatrzności król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej obrał Matkę Bożą za Królową Polski. Późniejsza papieska koronacja była potwierdzeniem kultu Maryi jako Królowej Polski oraz wyrazem ogromnej czci i miłości względem Matki Bożej. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej został przyozdobiony złotymi koronami Kapituły Watykańskiej z woli papieża Klemensa XI w dniu 8 września 1717 r. Było to wydarzenie wyjątkowe. Po raz pierwszy bowiem koronacja papieskimi koronami odbyła się poza Rzymem. Koronacji dokonał biskup chełmski Krzysztof Szembek. Uroczystość była ogólnonarodową manifestacją wiary, a sam obrzęd uważano za ukoronowanie Bogarodzicy Maryi na Królową Polski po wszystkie czasy.

Dziś, w jubileuszowym roku koronacji, trzeba nam, Polakom, na nowo – jak mówił św. Jan Paweł II – „przykładać ucho do tego świętego miejsca, aby czuć, jak bije serce Narodu w Sercu jego Matki i Królowej. A jeśli bije ono tonem niepokoju, jeśli odzywa się w nim troska i wołanie o nawrócenie, o umocnienie sumień, o uporządkowanie życia rodzin, jednostek, środowisk – trzeba przyjąć to wołanie”.

3. Maryjność chrześcijanina i Kościoła

Papież Franciszek, pielgrzymując w 100. rocznicę objawień do Fatimy, przypomniał wszystkim wierzącym, że „jeśli chcemy być chrześcijanami, musimy być maryjni, czyli musimy uznać zasadniczą, istotną i opatrznościową relację, łączącą Matkę Bożą z Jezusem, która otwiera nam drogę prowadzącą nas do Niego”. Wyrazem maryjności w naszym życiu jest naśladowanie cnót Maryi i modlitwa zanoszona do Niej, szczególnie Różaniec św. Zauważmy, że Maryja w Fatimie objawiła się jako Królowa Różańca św., a w Gietrzwałdzie na wszystkie prośby i pytania stawiane przez dzieci w imieniu różnych ludzi odpowiadała: „Odmawiajcie Różaniec”. Gdy widzący pytali: Czy księża powrócą z więzień, czy wypędzeni zakonnicy powrócą do klasztorów, czy chorzy zostaną uzdrowieni, czy grzesznicy się nawrócą, czy katolicy otrzymają zabrane świątynie – Maryja za każdym razem mówiła: „Tak, tylko odmawiajcie Różaniec”.

Do tak rozumianej maryjności zobowiązany jest nie tylko każdy z nas, ale cały Kościół częstochowski, który został przez św. Jana Pawła II nazwany diecezją maryjną. Przemawiając w dniu 4 czerwca 1979 r., Papież Polak mówił, że przedziwna obecność Maryi w tajemnicy Kościoła, a także w dziejach Narodu dała początek diecezji częstochowskiej. Św. Jan Paweł II wyraził przy tym radość, że maryjna diecezja częstochowska służy Kościołowi w Polsce i w świecie, spełniając wyjątkowe, związane z Jasną Górą, posłannictwo. Nasza służebność objawia się szczególnie teraz, w okresie pielgrzymkowym. Dlatego dziękuję za otwarte na pielgrzymów nasze domy, plebanie i kościoły, a przede wszystkim serca.

O maryjności Kościoła częstochowskiego świadczą również inne liczne sanktuaria maryjne, rozsiane po całej archidiecezji. 8 z nich, łącznie z Jasną Górą, szczyci się obrazami i figurami Matki Bożej, które zostały ukoronowane papieskimi koronami. Kolejne 5 to te sanktuaria, które cieszą się wizerunkami Maryi przyozdobionymi biskupimi koronami. Do tego dochodzą inne, może dziś mniej znane, a które w przeszłości słynęły łaskami i wielkim kultem Maryi, jak np. kościół parafialny w Truskolasach z obrazem Matki Bożej Łaskawej.

4. Zaproszenie do dziękczynienia

W tych dniach o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry w imieniu Ojców i Braci Paulinów skierował do nas wszystkich zaproszenie do udziału w głównych obchodach jubileuszowych koronacji Jasnogórskiego Wizerunku. Jako pasterz Kościoła częstochowskiego również gorąco zapraszam duszpasterzy, osoby konsekrowane, rodziny i wszystkich archidiecezjan do uczestnictwa we Mszy św. dziękczynnej na Jasnej Górze 26 sierpnia – w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej – o godz. 11.00. Tego samego dnia o godz. 19.00 tradycyjnie będę sprawował Eucharystię na Szczycie Jasnogórskim, na którym o godz. 21.00 odbędzie się widowisko muzyczne „Jasnogórska Kana”, transmitowane przez Telewizję Polską. Jeśli wszyscy wierzący w Polsce mają prawo do dziękczynienia, radości i wołania do Maryi na Jasnej Górze: „Nasza Królowo”, to o ileż bardziej my, mieszkańcy Częstochowy i wierni archidiecezji. Niech zatem liczniejszy będzie nasz udział w parafialnych i dekanalnych pielgrzymkach pieszych. Niech nie zabraknie również pielgrzymek autokarowych.

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej poprzedzać będzie nowenna odprawiana w sanktuarium jasnogórskim i w każdej parafii naszej archidiecezji. Dziękując parafiom miasta Częstochowy za coroczny udział w nowennie na Jasnej Górze, proszę w roku jubileuszu o gorliwość i zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy. W bieżącym roku duszpasterskim, przeżywanym pod hasłem: „Idzie i głoście”, kazania podczas nowenny wygłosi bp Grzegorz Ryś – przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. W ostatnim dniu nowenny, 25 sierpnia br., zgromadzimy się najpierw na Nieszporach maryjnych w bazylice archikatedralnej o godz. 17.00, po czym wyruszymy z procesją maryjną na Jasną Górę.

Na czas przygotowania i głębokie przeżycia duchowe Jubileuszu z serca błogosławię – w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen! (-)

+ Wacław Depo
Arcybiskup Metropolita Częstochowski
Częstochowa, 8 sierpnia 2017 r.

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda