Licheń: XXVII sesja naukowo-metodyczna organistów

XXVII sesję naukowo-metodyczna organistów zorganizowaną przez Centrum Edukacji Artystycznej, Stowarzyszenie PRO MUSICA ORGANA oraz sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej zainaugurowała Msza Święta sprawowana w bazylice licheńskiej, w czwartkowy wieczór, 19 września. Sesję następnego dnia rozpoczął wykład mgr Marietty Kruzel-Sosnowskiej poświęcony postaci prof. Feliksa Rączkowskiego.

Postacią najczęściej wspominaną przez prelegentów była osoba Mieczysława Surzyńskiego. Organista, kompozytor, dyrygent, a zarazem pedagog, którego dzisiaj nazywa się ojcem polskiej muzyki organowej. Bieżącego roku mija setna rocznica śmierci tego wybitnego artysty, którego najsłynniejszym dziełem są Improwizacje na temat pieśni kościelnej „Święty Boże”.

Poza częścią teoretyczną podczas sesji znalazło się miejsce na koncert organowy Zofii Rogalskiej, studentki studiów magisterskich Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Recital doskonale wpisał się w tytuł całej sesji: „Tradycja i nowoczesność w polskiej muzyce organowej XX i XXI wieku”. W wykonanych utworach słuchacze otrzymali obraz polskiej muzyki organowej przełomu wieków.

Niemożliwym jest wskazanie w Polsce lepszego miejsca do prezentacji geniuszu artystycznego muzyków specjalizujących się w grze na organach, jak bazylika Najświętszej Maryi Panny w Licheniu. To właśnie tutaj znajduje się instrument noszący imię św. Jana Pawła II, który jest największym zespołem organowym w Polsce i czwartym co do wielkości w Europie. Zespół ten składa się z pięciu osobnych części, z których główna waży około 50 ton. Wielkość i sposób wykonania (jak unikalne stopy metali do piszczałek) dają nie tylko szlachetną i głęboką barwę dźwięku, ale czynią ten instrument bardzo wymagającym. Można śmiało stwierdzić, że jest to instrument stworzony do bycia używanym przez największych mistrzów, którzy nie tylko okiełznają jego skomplikowaną strukturę, ale także wydobędą z niego to, czego nie są w stanie dać żadne inne organy w Polsce. I takich wybitnych znawców sztuki organowej sanktuarium licheńskie regularnie zaprasza, choćby w ramach coniedzielnych prezentacji organowych, aby dzielili się swoją miłością do muzyki i przynieśli Panu Bogu pomnożone „talenty”, które niegdyś od Niego otrzymali.

Cała sesja pod kierownictwem dr. hab. Bartosza Jakubczaka trwała od czwartku do soboty.

Wpisy powiązane

Bp Piotr Kleszcz OFMConv o nominacji na biskupa pomocniczego Archidiecezji Łódzkiej

O. prof. Henryk Pietras SJ uhonorowany Księgą Jubileuszową w czasie zjazdu Sekcji Patrystycznej przy Komisji Episkopatu Polski

Ks. Sławomir Bar CM: mieszkając z bezdomnymi, chcemy służyć jeszcze więcej