Licheń: podsumowanie 2015 roku

Pomiędzy osiemset, a dziewięćset tysięcy pielgrzymów odwiedziło Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w 2015 roku. W tym czasie w licheńskim Sanktuarium w sumie rozdano 400 000 komunii świętych. 

Żołnierze-górnicy, którzy w latach 50. XX wieku pracowali w kamieniołomach, sybiracy, przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, honorowi dawcy krwi, kobiety zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich, a także chórzyści i muzycy-amatorzy. To tylko niewielki wycinek sanktuaryjnej rzeczywistości z 2015 roku. Do Lichenia chętnie przybywali także pielgrzymi na motocyklach, rowerach i konno. Znaczną grupę stanowili pielgrzymi piesi (m.in. z Gdyni, Gdańska, Helu, Góry Kalwarii czy Bydgoszczy). Przychodzili, aby pochylić się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej i pomodlić o liczne łaski. Czyniąc podsumowanie warto pamiętać o rekolekcjach, warsztatach oraz spotkaniach organizowanych przez różne organizacje, w których brały udział zarówno kameralne, kilkunastoosobowe grupy, jak i większe, kilkusetosobowe wspólnoty.

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej niesie także pomoc osobom borykającym się zarówno z problemami natury psychicznej, jak i cielesnej. Z pomocy Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym w 2015 roku skorzystało 1500 osób. Był to zarówno kontakt osobisty, jak i telefoniczny oraz mailowy. Tradycyjnie największy procent stanowiły osoby uzależnione od alkoholu, z problemami rodzinnymi oraz współuzależnione od nałogów. W ostatni weekend lipca na terenie Sanktuarium po raz 23 odbyły się Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe. W dorocznym „Mityngu pod gwizdami” łącznie wzięło udział ok. 30 tysięcy osób.

Z kolei opieką hospicyjną w minionym roku objęto 127 osób.  Z tej liczby 89 pacjentów placówki odeszło do Pana, natomiast 18 wypisano do domu. Średnia wieku pacjentów wynosiła 71 lat. Dominujące schorzenia to nowotwory. W ramach swojej działalności, 10 listopada licheńskie hospicjum zorganizowało koncert charytatywny, w trakcie którego wystąpiła Antonina Krzysztoń.

Licheńskie Sanktuarium to także kultura na najwyższym poziomie. Umiejscowione w bazylice muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w minionym roku odwiedziło 38 tysięcy zwiedzających. W ramach oferty skierowanej do szkół w placówce odbyło się także kilkanaście lekcji muzealnych („Muzeum od kuchni”, „Od starodruków do Internetu”, „Co widzimy na stole ołtarzowym”).

Z gościny w sanktuaryjnych domach pielgrzyma (Arka, Betania, Nazaret) skorzystało łącznie 78 tysięcy pątników.

Robert Adamczyk
Biuro Obsługi Pielgrzyma

Za: www.marianie.pl

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie