Podkreślił on, że tegoroczne pielgrzymowanie ma charakter przede wszystkim dziękczynny. “Przyjechaliśmy, aby podziękować Matce Bożej Licheńskiej, która opiekuje się chorymi i cierpiącymi, że nas uzdalnia do tego, że możemy być Jej pomocnikami. Wiadomo, że honorowy dawca krwi, ofiarując cząstkę krwi, niejako jest pomocnikiem Matki Najświętszej, która pochyla się nad każdym cierpiącym człowiekiem” – mówił duszpasterz krwiodawców.
Słowo Boże do wiernych, którzy licznie dzisiejszego dnia uczestniczyli we Mszy św. wygłosił ks. Mirosław Frankowski, proboszcz parafii św. Barbary w Turku, który jest jednocześnie kapelanem Honorowych Dawców Krwi diecezji włocławskiej i Województwa Wielkopolskiego.
W tegorocznej pielgrzymce uczestniczyli krwiodawcy m.in. z: Konina, Turku, Kutna, Gorlic, Warszawy, Pruszkowa, Polkowic, Ostrowa Wielkopolskiego, Sieroszewic, Skalmierzyc, Koła czy Oświęcimia. W uroczystościach wzięło także udział 9 pocztów sztandarowych reprezentujących poszczególne kluby.
Na zakończenie Mszy św. ks. płk Zenon Surma, który zaapelował do zgromadzonych wiernych o popieranie inicjatywy honorowego krwiodawstwa i włączanie się w to dzieło b
ezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi oraz tworzenie nowych klubów HDK. Pielgrzymkę zakończyła tradycyjnie Droga Krzyżowa alejkami licheńskiego sanktuarium.
Honorowym krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 roku życia. Krew można oddawać w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Zgodnie z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 kwietnia 2005 r. krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet.
Honorowy dawca krwi ma prawo m. in. do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz z usług farmaceutycznych w aptekach.
KAI/psd
Za: www.deon.pl