Licheń: ogólnopolskie uroczystości ku czci 108 Bł. Męczenników z II wojny światowej

„O nich nie można nie pamiętać. Oto męczennicy, skarby Kościoła” – mówił w homilii ks. prał. Tomasz Kaczmarek podczas ogólnopolskich uroczystości ku czci 108 Błogosławionych Męczenników z czasów II wojny światowej, które w sobotę, 18 czerwca miały miejsce w Licheniu Starym.

Mszy Świętej odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej przewodniczył ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty zakonnej. Homilię wygłosił ks. prał. Tomasz Kaczmarek, postulator generalny sprawy kanonizacyjnej 108 Błogosławionych Męczenników. W liturgii uczestniczyło ponad 2 tys. pielgrzymów, w tym wiele grup dzieci pierwszokomunijnych z całej Polski.

„Chcemy uwielbić Zbawiciela, który ukazał w męczennikach Swoje zwycięstwo. Na modlitewnej zadumie chcielibyśmy się zatrzymać nad tymi, którzy swoje życie złożyli w ofierze za wiarę, za Kościół, za braci. 23 lata temu św. Jan Paweł II dokonał ich beatyfikacji. Grono to liczy 108 osób. Dziś przychodzimy, by wsłuchiwać się, co nam chcą powiedzieć” – mówił ks. Kaczmarek.

„Chcemy uczyć się do nich miłości Kościoła. Nawet w obliczu śmierci przypominają nam, że nawet trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi. Prawo Boże jest święte i nie można go deptać. Historia uczy nas aż nadto, że pogarda Bogiem prowadziła zawsze do pogardy człowiekiem, a potem do samozagłady przez bardzo nierozsądne, egoistyczne życie. To zmaganie o triumf miłości będzie trwało aż do końca świata. Będziemy zawsze mieli męczenników. ale skutki zamierzeń prześladowców chrześcijaństwa są zawsze odwrotne – Ewangelia nie umarła, a krew męczenników staje się wciąż na nowo posiewem nowych wyznawców, nowego wzrostu Kościoła” – stwierdził kapłan.

W swojej refleksji zwrócił uwagę na to, że czerwiec jest miesiącem, w którym szczególnie kieruje się myśli ku kapłanom, wielu z nich przeżywa swoje jubileusze święceń. Tymczasem połowę z grona 108 Męczenników stanowią właśnie kapłani.

„Ich biografie utwierdzają w chrześcijanach żar miłości i rozbudzają entuzjazm oddania się Panu. O nich nie można nie pamiętać. Oto męczennicy, skarby Kościoła. Swoim przykładem utwierdzają naszą wiarę, zaufanie do Boga. Zachęcają, byśmy i my podjęli w imię miłości Bożej podjęli zmagania ze złem. Można powiedzieć, że za życia jedną ręką trzymali mocno Boga, a drugą mieli otwartą wobec braci. To nasi najlepsi sojusznicy u Boga. Tylko nierozsądni mogą ich pomijać. Są nie tylko wzorem, czytelnymi świadkami Chrystusa, ale i orędownikami u Boga za nami, dlatego spieszmy do nich” – zwrócił się do zebranych ks. prałat Kaczmarek.

108 Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej zostało wyniesionych ołtarze przez św. Jana Pawła II 13 czerwca 1999 roku w Warszawie podczas jego siódmej pielgrzymki do Polski. Ogólnopolskim miejscem ich kultu jest Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, gdzie w dolnej części bazyliki, znajduje się kaplica im poświęcona. Tam umieszczono obraz, który towarzyszył uroczystości beatyfikacyjnej. Artysta, Stanisław Baja przedstawiał na płótnie Chrystusa w krwistoczerwonej szacie pośród 108 Męczenników. Ściany kaplicy zdobią portrety wszystkich z grona wyniesionych wówczas na ołtarze.

jz / Licheń
KAI

Wpisy powiązane

Jubileuszowy koncert kolęd chóru Voce Angeli

Spotkanie Rodziny Szensztackiej w Sanktuarium Zawierzenia – Kościele Jubileuszowym

Warszawa: upamiętnienie heroicznej działalności sióstr felicjanek w czasie okupacji (zapowiedź)