Księża marianie posługujący w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej obchodzą dziś swoje święto tytularne. Przypadająca dziś uroczystość Matki Bożej Niepokalanie Poczętej jest dla nich jednym z najważniejszych wydarzeń w ciągu roku – Maryja Niepokalanie Poczęta jest bowiem patronką mariańskiego zgromadzenia.
W związku z tym podczas Mszy św. o godz. 12 sprawowanej w nawie głównej licheńskiej bazyliki zgromadzili się księża i bracia marianie, aby powierzać swoje życie oraz posługę w zgromadzeniu Matce Bożej Niepokalanej. Była to także okazja do uroczystego odnowienia trzech ślubów zakonnych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.
Eucharystii przewodniczył przełożony licheńskiej wspólnoty księży i braci marianów – ks. Bogusław Binda MIC, który podczas wygłoszonej homilii podkreślił, że każdy człowiek jest przez Boga powołany do świętości. A Maryja, jako jedyna, została poczęta bez grzechu:
– Maryja otrzymała łaskę w chwili poczęcia. Skoro była napełniona Duchem Świętym, nie było w niej grzechu. Była niepokalana od samego początku. Dzięki temu jako pierwsza w dziejach mogła doświadczyć owoców, jakie ofiara Jezusa przyniosła każdemu z nas.
Kapłan podkreślił, że nieobce Jej były ludzkie odczucia, w tym ból i cierpienie. Jednak przez całe swoje życie dała się prowadzić łasce Boga i przyjmowała wszystko z cierpliwością, godnością i spokojem w sercu. Na koniec marianin zachęcał, abyśmy, jako ludzie wierzący „nie uciekali od Boga, ale uciekali się do Niego”, czego wyrazem będzie życie w łasce uświęcającej, bez grzechu. Abyśmy także świadomie mówili Bogu „fiat”, będąc gotowymi na wszystko, czym On zechce nas obdarzyć lub gdziekolwiek zechce nas posłać.
Tuż po homilii wszyscy księża i bracia marianie uczestniczący w liturgii odnowili śluby zakonne.
Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (marianie) jest najstarszym polskim męskim zgromadzeniem zakonnym, które przetrwało do czasów współczesnych. Zostało założone przez św. Stanisława Papczyńskiego w dniu 11 grudnia 1670 roku. W roku 1909 biskup wileński Jerzy Matulewicz zreformował i odnowił zakon. Mariańska duchowość w głównej mierze skupia się na szerzeniu kultu Niepokonalnego Poczęcia NMP oraz modlitwie wstawienniczej za dusze czyścowe. Poza tym Maryja Niepokalanie Poczęta jest patronką zgromadzenia, dlatego też dzień 8 grudnia, w którym Kościół w sposób szczególny otacza czcią Matkę Bożą Niepokalanie Poczętą, jest dla całego mariańskiego zgromadzenia wyjątkowym świętem. Obecnie marianie pracują i pełnią posługę w 17 krajach na całym świecie (w tym w Europie, Azji i obydwu Amerykach). Funkcję generała zgromadzania pełni ks. Andrzej Pakuła MIC, z kolei przełożonym polskiej prowincji jest ks. Tomasz Nowaczek MIC. W Polsce marianie posługują m.in. Warszawie, Zakopanem, Elblągu, Grudziądzu oraz w Licheniu, gdzie są gospodarzami tutejszego sanktuarium maryjnego.
ra / Licheń
KAI