13 lat temu rozpoczęło swoją działalność Hospicjum im św. Stanisława Papczyńskiego. W rocznicę jego inauguracji, warto zauważyć wysiłek tamtejszego personelu, wolontariuszy i wspierających hospicjum przyjaciół, ich troskę o wsparcie chorych w najtrudniejszym etapie życia: w cierpieniu.
Swoją drogą, funkcjonująca jako „rocznicowa” data 10 stycznia wzięła się „nie wiadomo skąd” – zauważa Katarzyna Muzykiewicz, dyrektor Hospicjum. – Wpis do rejestru podmiotów leczniczych otrzymaliśmy 4 grudnia 2008, otwarcie, zatrudnienie całego personelu było 1 stycznia 2009, poświęcenie przez biskupa Meringa 6 stycznia, a pierwszego chorego p.Józefa przyjęliśmy 7 stycznia. – Odpowiadając na życzenia, dodaje: Bardzo przyda się to wszystko – pokój serca, siły, radość, moc Bożych łask. Powoli wyczerpują się nam baterie, prowadzę właśnie smutną korespondencję z innymi dyrektorami. Taki wzrost kosztów, a na podwyżkę taryfy z NFZ nie ma szans, ministerstwo nas odesłało z kwitkiem. Ja uważam,że nie pozostaje już nic innego, jak nagłośnienie sprawy, tak jak 11 lat temu.
Gwoli wyjaśnienia: 11 lat temu hospicja w całej Polsce stanęły wobec groźby zakończenia działalności, ponieważ Ministerstwo Zdrowia chciało potraktować je jako przedsiębiorstwa komercyjne, a nie instytucje charytatywne, w znacznej mierze działające w oparciu o darowizny i aktywność wolontariuszy. Obecne podwyżki cen energii znowu grożą zamknięciem ośrodków hospicyjnych w całym kraju.
Przed trzynastu laty tak opisywano otwarcie Hospicjum:
„Po kilkunastu miesiącach przygotowań 6 stycznia oficjalnie otwarto w licheńskim sanktuarium „Hospicjum imienia św. o. Stanisława Papczyńskiego”. Poświęcenia dokonał ordynariusz włocławski ks. bp Wiesław Mering.
W słoneczne popołudnie, ale przy siarczystym mrozie, przed budynkiem hospicjum zebrali się pracownicy i goście, świeccy i duchowni wraz z gospodarzami tego miejsca – księżmi marianami. Wszyscy wzięli udział w uroczystym przecięciu wstęgi. Hospicjum jest pierwszą taką placówką w rejonie konińskim, jak również jedyną tego typu w diecezji włocławskiej.
„Cieszę się z tego pomysłu, ze wsparcia, a także każdego odruchu dobrej woli, który wspomógł ten wysiłek, by hospicjum powstało. To miejsce oczywiście będzie się kojarzyło z cierpieniem i bólem człowieka, ale przecież ból jest łatwiejszy do zniesienia wtedy, gdy ktoś obok jest, ktoś bliski, gotowy do pomocy, ktoś wspierający człowieka” – mówił podczas otwarcia biskup włocławski.
Wstęgę uroczyście i razem przecięli – otwierając oficjalnie hospicjum – ks. bp Wiesław Mering, dyrektor gabinetu Wojewody Wielkopolskiego Andrzej Plesiński, a także Przełożony Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów ks. Paweł Naumowicz MIC.
„Licheńskie hospicjum wpisane zostało do rejestru Wojewody Wielkopolskiego. Ma także podpisany kontrakt z NFZ. Pierwsze przyjęcia pacjentów spodziewane są jutro; będzie to czterech podopiecznych głównie z naszego regionu. O możliwość pobytu w hospicjum pytają także ludzie z całej Polski” – mówi dyrektor i jednocześnie kapelan placówki ks. Piotr Lach MIC. O tym, kto zostanie przyjęty, decyduje komisja, która swe pierwsze spotkanie odbyła w ubiegłą sobotę.
Hospicjum mieści się na terenie sanktuarium w Licheniu Starym, w wyremontowanym byłym budynku klasztornym. Zajmuje 3 piętra, spełniając przy tym wszelkie wymogi techniczne, jak i sanitarne stawiane takim obiektom. Obsługuje je zespół ponad 50 pracowników. Wśród nich znajdują się psycholodzy, lekarze wielu specjalności, pielęgniarki, wolontariusze i personel pomocniczy. Do dyspozycji pacjentów marianie oddali 24 łóżka w pokojach 2-3 osobowych.
Powołane do życia hospicjum to kolejne już dzieło miłosierdzia jakie księża marianie prowadzą w Licheniu Starym. Od wielu lat funkcjonuje tu Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym.”
Dziś Hospicjum nadal może przyjąć 24 pacjentów. Wyposażenie budynku jest w pełni profesjonalne, o najwyższym standardzie technicznym spełniającym wymogi opieki paliatywnej a podopieczni są objęci opieką wykwalifikowanego personelu.
W hospicyjnej kaplicy każdego dnia jest odprawiana Msza Święta.
Wszystkim darczyńcom, którzy wspierają hospicjum składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
Informacje, w jaki sposób można wesprzeć Hospicjum można uzyskać na stronie internetowej placówki.
Za: www.marianie.pl