Lewitujący ksiądz, Mobilny Konfesjonał, leżaki spotkania i Namiot Miłosierdzia. Trwa Przystań z Jezusem

Kołobrzeskie molo i zwiedzanie katedry to obowiązkowe punkty na mapie każdego, kto odwiedza to miasto. Od 19 do 22 lipca można tam spotkać ludzi, którzy przyjechali z całej Polski, by jak mówią, siać miłość.

W Kołobrzegu po raz 14. trwa ewangelizacja Przystań z Jezusem, prowadzona przy okazji odbywającego się Sunrise Festival w pobliskim Podczelu. W tym czasie ponad 70 osób, młodzi ludzie, księża i siostry zakonne wychodzą na ulice miasta i plaże, aby rozmawiać z ludźmi i dawać im trochę radości, przyjęcia, akceptacji.

Fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

 

Przy katedrze

Pierwszym, co „rzuca się w oczy” przy katedrze w Kołobrzegu jest mobilny konfesjonał. Jest to bus, w którym można się wyspowiadać. I rzeczywiście ludzie przechodzący obok zauważają, go, przyglądają się z zaciekawieniem, zaglądają do środka i oczywiście spowiadają się. Magdalena Halak ze Szkoły Nowej Ewangelizacji diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej opowiada, że ludzie, którzy często po wielu latach zdecydowali się przekroczyć swoje lęki i skorzystać ze spowiedzi często mówią o tym, że doświadczyli tam spotkania  z żywym Bogiem.

Fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl
Fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

 

– Oprócz mobilnego konfesjonału w okolicach katedry w Kołobrzegu postawiliśmy także mobilne Muzeum 33, czyli historia najdłuższego rachunku telefonicznego na świecie. Można go tam zobaczyć, ale jest także pokazywany filmik, w którym ks. Rafał Jarosiewicz opowiada o tym, w jaki sposób on powstał – opowiada Magdalena Halak.

Fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

 

Rachunek powstał, kiedy powstawała inicjatywa SMS z Nieba. Wówczas w ciągu miesiąca wysłano tysiące smsów do odbiorców w Polsce i na świecie z fragmentem Pisma Świętego, które pokazywały Chrystusa. Inicjatywa trwa od 2006 r. Ale od 2015 r. wysyłkę fragmentów Słowa Bożego prowadzona jest przez darmową aplikację SMS z Nieba do pobrania w sklepach internetowych.

Fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

 

Poza tym przed kołobrzeską katedrą rozbito także namiot Miłosierdzia. – Przez dwa dni w Namiocie Miłosierdzia postawionym przed kołobrzeską katedrą ewangelizatorzy Przystani z Jezusem obmywali wszystkim chętnym nogi. Aby okazać taką miłość jaką ma Jezus. Jeśli ktoś chciał doświadczyć w sposób bardzo konkretny tej miłości, spotkania z Jego miłością to prosił o obmycie nóg. Jeśli na chwilę obecną nie był w stanie tego przyjąć, to prosił tylko o modlitwę – mówi Magdalena Halak.

Fot. Magdalena Halak/Szkoła Nowej Ewangelizacji diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej
Fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl
Fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

 

Jak morze to i molo

Molo w Kołobrzegu przyciąga turystów, ale także mieszkańców miasta, którzy wybierają się tam na spacer, żeby podziwiać widoki na latarnię, wypływające z portu statki, czy widok na nabrzeże. Można tam posiedzieć i poddać się słońcu i morskiej bryzie.

Fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

 

Przy wejściu na molo można także spotkać ewangelizatorów. Ich obecność jest pełna radości, ale jednocześnie nie narzucająca. – Tam jedna z ewangelizatorek maluje dzieciom twarze, zupełnie za darmo. Nie bierzemy za to żadnych opłat. Ludzie są tym bardzo zaskoczeni, że dostają coś za darmo, że ktoś poświęca na to czas. Zdarza się, że ktoś mówi, ze może w zamian chociaż kawę przyniesie, jeśli pani nie chce za to pieniędzy. Jest też Tomek, który gra na akordeonie – opowiada Magdalena Halak.

Fot. Magdalena Halak/Szkoła Nowej Ewangelizacji diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

 

Tuż obok ksiądz Piotr Jarosiewicz „lewituje” i przybija sobie „piątki” z przechodzącymi obiecując, każdemu kto to zrobi, że w zamian odmówi na nieco „Zdrowaś Mario”.

Fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

 

– Mamy też wystawione leżaki, przy których jest napisane „mam czas, jeśli chcesz porozmawiać to zapraszam”. Ale jest to na zasadzie zaproszenia i dużej wolności. Ponieważ bardziej chodzi nam o to, by ludzie mieli doświadczenie przyjęcia niż żeby im przeszkadzać w wypoczynku, czy spotkaniach. Więc nie ma tutaj żadnej nachalności – mówi Magdalena Halak.

 

Oprócz tego można poczęstować się chipsami, zagrać w gry, czy poogląda flash mob.

Mobilna kaplica

Niedaleko miejsca, gdzie odbywa się festiwal Sunrise, postawiona została także Mobilna Kaplica.

– Mobilna Kaplica stoi na Podczelu, czy w miejscu gdzie odbywa się Sunrise. Stoi tam przy parafii. Poprosił o to biskup Edward Dajczak, by ona tam stanęła. W piątek wieczorem, kiedy zaczynał się festiwal była tam także adoracja. Był wystawiony Pan Jezus i przez kilka godzin trwała tam modlitwa uwielbienia– opowiada Magdalena Halak.

 

Kaplica to duży czerwony samochód z napisem „Nauczyciel woła cię. Przyjdź”.

Zanim zaczęła się Przystań z Jezusem

Przygotowanie do ogólnopolskiej inicjatywy ewangelizacyjnej Przystań z Jezusem zaczęło się wiele miesięcy wcześniej. Ewangelizatorami są ludzie z różnych wspólnot z całej Polski. – Najczęściej są to ludzie, którzy usłyszeli o Przystani z Jezusem, wcześniej mieli doświadczenie ewangelizacji i chcieli przyjechać pomóc.

Zapisy są zazwyczaj trzy mieniące wcześniej, a tuż przed ewangelizacją uczestniczą w rekolekcjach, które odbywają się w Błotnicy niedaleko Kołobrzegu. – Od początku prowadzi jest biskup Edward Dajczak, który 14 lat temu zainicjował to wydarzenie. Z jednymi znamy się dłużej, ponieważ przyjeżdżają po raz kolejny. Bóg ich w ten sposób pociąga, że nie wyobrażają sobie roku, czy wakacji bez Przystani z Jezusem. Ale są też osoby, który są po raz pierwszy – mówi Magdalena Halak.

 

Przystań z Jezusem została powołana do istnienia przez bp. Edwarda Dajczaka w 2010 r i odbywa się każdego roku w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Festiwal Sunrise, który od kilkunastu lat odbywa się pod koniec lipca w Kołobrzegu, przyciąga nad morze tysiące młodych ludzi nie tylko z Polski. Fani muzyki klubowej, house, techno czy elektro, spędzają kilka dni na koncertach oraz imprezach towarzyszących.

Justyna Nowicka / misyjne.pl

Wpisy powiązane

Potrzebujemy pasterzy i sami nimi jesteśmy

Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji apeluje o udział w misyjnej Akcji św. Krzysztof – 1 gr za 1 km

Pamięci bohaterskich sióstr nazaretanek z Nowogródka