Któż pobieży kolędować Małemu? Wspólne śpiewanie w warszawskim kościele kapucynów

Chociaż zakończył się liturgiczny okres Bożego Narodzenia, to zgodnie z dawnym polskim zwyczajem świętowanie trwa aż do 2 lutego, czyli Ofiarowania Pańskiego, znanego również jako Święto Matki Boskiej Gromnicznej. Świadczą o tym między innymi choinki i inne dekoracje, a także śpiew kolęd nie tylko w domach, lecz także w wielu kościołach. Już 13 stycznia w kapucyńskiej świątyni przy ul. Miodowej 13 nadarzy się okazja, by kultywować ten piękny zwyczaj.

Oglądanie świątecznych szopek to w Warszawie już tradycja. Z jednej strony przedstawiają one Narodzenie Chrystusa, z drugiej zaś często są instalacjami artystycznymi, które odwołują się do bieżących wydarzeń. Jedną z najchętniej odwiedzanych jest ruchoma szopka w Kościele Przemienienia Pańskiego. Jednak to nie jedyny powód, dla którego w styczniu warto odwiedzić to miejsce. W piątek 13 stycznia o 19.15 odbędzie się tu wspólne kolędowanie w ramach cyklu spotkań śpiewaczych „Zanieście Mu nową pieśń niesłychaną”, nad którym patronat honorowy objął Jego Ekscelencja Michał Janocha, biskup pomocniczy warszawski oraz przewodniczący Rady KEP ds. kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego.

Nieodłącznym elementem świętowania Narodzenia Pańskiego jest śpiew kolęd i pastorałek. W tym okresie liturgicznym organizuje się wiele wydarzeń, podczas których artyści estradowi, piosenkarze lub zespoły muzyczne wykonują te wyjątkowe pieśni. Niestety często w taki sposób podobny do muzyki rozrywkowej. Z tego względu uczestnicy nie mają możliwości śpiewania podczas tego typu spotkań. Nam jednak zależy na tym, by każdy miał możliwość w miarę swoich sił aktywnie uczestniczyć w kolędowaniu. Umożliwia to tradycyjny śpiew wspólnotowy. Dlatego zapraszamy na nabożeństwo, a nie koncert  – mówi Piotr Ulrich, prezes Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa.

W skarbcu polskich pieśni nabożnych nawet 600 z nich może być kolędami i pastorałkami. Zazwyczaj są to wielostrofowe utwory, niosące za sobą głęboką treść. Dostrzegą to uczestnicy uczestnicy spotkania śpiewaczego. W repertuarze znajdą się m.in. Bóg się rodzi, Tryumfy Króla niebieskiego czy Dzisiaj w Betlejem. To melodie przekazywane w różnych wariantach z pokolenia na pokolenie oraz znane teksty. Aby móc aktywnie włączać się w ich śpiew organizatorzy udostępnią śpiewniki zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej (pdf: fb.me/e/2BtRtQZF8).

Jednym z przykładów kolędy obfitującej w figury retoryczne jest „Bóg się rodzi” Franciszka Karpińskiego. W naszym kraju często jest ona nieodłącznym elementem Pasterki. Autor podkreśla w niej wyjątkowość Bożego Narodzenia posługując się pięknym, poetyckim językiem. Warto wspomnieć, że melodia tego utworu ma rytm poloneza, głęboko zakorzenionego w polskiej kulturze  – dodaje Mateusz Rosiak, absolwent filologii polskiej współpracujący z Fundacją.

„Zanieście Mu nową pieśń niesłychaną” to cykl spotkań śpiewaczych organizowanych przez Fundację Błogosławionego Władysława z Gielniowa, który trwa od listopada 2022 r. do kwietnia 2023 r. Śpiew poprowadzi działająca w ramach Fundacji Schola Cantorum Beati Vladislai.


Fundacja Błogosławionego Władysława z Gielniowa została założona przez kantorów Scholi Cantorum Beati Vladislai, w trosce o muzykę liturgiczną Kościoła łacińskiego, która jest częścią jego duchowej tożsamości. Podstawowym celem Fundacji jest kultywowanie tradycyjnych form muzyki sakralnej, w szczególności chorału gregoriańskiego i tradycyjnych pieśni nabożnych. Oprócz tego prowadzone są działania upowszechniające tradycję i zwyczaje liturgiczne Kościoła oraz jego historię i kulturę.

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży