W październiku, miesiącu szczególnie poświęconym Maryi przedstawimy niesamowitą historię Matki Bożej zza drutów.
To historia figurki Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, która została wyrzeźbiona w stolarni obozu Auschwitz przez jednego z konspirantów, Bolesława Kupca z Poronina. Figurek tego typu powstało wiele i stanowiły wyraz wdzięczności więźniów obozu. Ta jedna okazała się wyjątkowa…
Wiele osób z zewnątrz, z narażeniem życia pomagało więźniom. Była to głównie pomoc żywnościowa, lekarstwa oraz pomoc w dostarczaniu nielegalnie pisanych listów do rodzin. Chcieliśmy tych narażających swoje życie ludzi w jakiś sposób wynagrodzić. Powstawały więc w rzeźbiarni niewielkie figurki przedstawiające Matkę Boską. Robiłem te figurki wraz z bratem Bolesławem. (fragment książki, relacja Antoniego Kupca)
Jedna z nich trafiła do księdza Władysława Grohsa de Rosenburga, który był kapelanem obwodu oświęcimskiego. Nielegalnie dostarczał do obozu żywność i lekarstwa, podjął próbę odprawienia mszy na Boże Narodzenie w obozie. Kiedyś na prośbę więźniów, podarował im obrazek Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Jako dowód wdzięczności otrzymał drewnianą rzeźbę zrobioną przez więźniów zakopiańczyków. Ksiądz nie domyślał się, co kryje figurka…
Dopiero po latach, jesienią 1971 r. odkrył krótki list z prośbą o pomoc, który znajdował się u spodu figurki.
Prosimy o pomoc dla naszych rodziców, którzy pozostali bez opieki, gdyż 6 synów jest zamkniętych od 16 stycznia 1940 r. Tę figurkę wykonał jeden z tych synów. Adres: Kupcowie, Poronin k. Zakopanego, ul. Kasprowicza 7.
Na odwrocie Bolesław Kupiec dopisał:
Tę karteczkę powierzam opiece Matki Boskiej i niech nas nadal ma w swojej opiece.
Teresa Wontor-Cichy
Matka Boża zza drutów. Historia figurki
z obozu Auschwitz
66 stron
Format: 120×18 mm
Oprawa miękka
Cena det. 14,90 zł
ISBN 978-83-7485-378-1
Historia figurki Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, która została wyrzeźbiona w stolarni obozu Auschwitz przez jednego z konspirantów, Bolesława Kupca z Poronina.
Teresa Wontor-Cichy – historyk, pracownik Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, autorka wielu publikacji poświęconych historii obozu Auschwitz m.in. “Życie religijne więźniów chrześcijańskich w KL Auschwitz”. Uczestniczy w licznych projektach edukacyjnych poświęconych zagładzie europejskich Sinti i Romów w Auschwitz, członkom załogi SS oraz ich odpowiedzialności w toczących się po wojnie procesach sądowych, eksperymentom medycznym prowadzonym na więźniach obozu. W tym zakresie prowadzi wykłady i warsztaty tematyczne. Jest także recenzentką i konsultantką wielu filmów dokumentalnych poświęconych historii Auschwitz oraz książek podejmujących tematykę obozową.
Więcej na: www.bratnizew.pl