Ks. dr W. Rzeszowski szefem Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych

Od wyboru nowego zarządu Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych rozpoczął się 50. zjazd tego gremium w Łomży. Nowym przewodniczącym został wybrany ks. dr Wojciech Rzeszowski.

W tym roku rektorzy zajmują się tematem „Rozeznawanie powołania i przyjmowanie kandydatów do seminarium duchownego”. Ich jubileuszowe, bo pięćdziesiąte już spotkanie, potrwa do czwartku 4 września. Wybory nowego zarządu jeszcze przed upływem 3-letniej kadencji były koniecznością, gdyż dotychczasowy przewodniczący ks. Roman Pindel został przed niespełna rokiem biskupem bielsko-żywieckim. Natomiast wiceprzewodniczący, którym z reguły jest rektor seminarium zakonnego, bernardyn o. Roman Kośla przestał pełnić funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej

Nowym przewodniczącym Konferencji Rektorów został wybrany ks. dr Wojciech Rzeszowski, od 2007 r. rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Wcześniej przez 7 lat był ojcem duchownym gnieźnieńskich kleryków. Ukończył też studia podyplomowe w zakresie pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej (m.in. na KUL oraz w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym).

Wiceprzewodniczącym w nowej kadencji będzie o. dr Piotr Matuszak, rektor WSD Braci Mniejszych Konwentualnych w Łodzi-Łagiewnikach. Zakonnik specjalizował się w formacji charytatywnej kandydatów do kapłaństwa w Polsce. Wykłada teologię pastoralną i kierownictwo duchowe.

Natomiast sekretarzem Konferencji został wybrany ks. dr Adam Łuźniak, rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu (od 2006 r.), wykładowca patrologii oraz języka łacińskiego na PWT we Wrocławiu.

50. zjazd rektorów seminariów diecezjalnych i zakonnych potrwa do czwartku 4 września. W programie spotkania przewidziano wymianę doświadczeń m.in. nt. procesu przyjmowania kandydatów do seminarium, współpracy psychologów z formatorami, trudności natury psychoseksualnej u kandydatów czy alumnów. Rektorzy będą też rozmawiać o przyjmowaniu ex-kleryków do seminarium i kryteriach określających ich zdatność do realizacji powołania. W trakcie konferencji będzie także mowa o „pozytywnej strategii promocji powołań”.

Za: www.ekai.pl

Wpisy powiązane

W Sekretariacie KEP zaprezentowano program duszpasterski Kościoła katolickiego w Polsce na rok 2024/2025

Do ideału MI – Kościół i ja

Brańszczyk: Laur jakości w opiece senioralnej 2024 dla Domu Emeryta