Home WiadomościZ kraju Ks. Adam Boniecki MIC kończy 90 lat

Ks. Adam Boniecki MIC kończy 90 lat

Redakcja
Ks. Adam Boniecki MIC, redaktor senior „Tygodnika Powszechnego”, duszpasterz i publicysta, obchodzi dziś 90. urodziny. W latach 1999-2011 był redaktorem naczelnym pisma, z którym związany jest od 1964 r. W czasach PRL był wychowawcą niepokornej młodzieży, m.in. w krakowskim duszpasterstwie św. Anny, i współpracownikiem opozycji demokratycznej, zwłaszcza Komitetu Obrony Robotników.

Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie, a potem w Włocławku, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie oraz w Instytucie Katolickim w Paryżu.

Do zgromadzenia marianów wstąpił w 1953 r. Święcenia kapłańskie przyjął 11 czerwca 1960 r.

W latach 70. podróżował po Europie, gdzie opisywał posoborową przemianę w Kościele. Jako pierwszy dziennikarz zza żelaznej kurtyny odwiedził Taizé.

Po wyborze papieża Polaka przygotował monumentalne „Kalendarium życia Karola Wojtyły”, później zaś przeniósł się do Watykanu, gdzie na polecenie Jana Pawła II stworzył polską edycję „L’Osservatore Romano”.

Papieżowi towarzyszył w pielgrzymkach jako dziennikarz, był także jego emisariuszem do ogarniętej stanem wojennym Polski. W latach 1993-1999 był przełożonym generalnym Zgromadzenia Księży Marianów.

Kiedy po powrocie do Polski – i do redakcji „TP” – stał się jednym z najważniejszych komentatorów rzeczywistości III RP (zwłaszcza tam, gdzie dochodziło do napięć związanych z obecnością Kościoła w życiu publicznym), władze Zgromadzenia nałożyły nań zakaz wystąpień medialnych poza „Tygodnikiem”.

Po śmierci Jerzego Turowicza w 1999 roku został redaktorem naczelnym pisma i pełnił tę funkcję do 2011 roku.

Jest autorem wielu książek. Opracował pomnikowe „Kalendarium życia Karola Wojtyły” (1983). Swoje teksty dziennikarsko-publicystyczne publikował w książkach, m.in. „Rozmowy niedokończone” (1974), „Notes” (1977), „Notes rzymski (trzy tomy: 1988, 1989, 1990). Ta ostatnia publikacja ukazuje widziane z osobistej, polsko-rzymskiej perspektywy dziesięciolecie 1979-1989 pontyfikatu Jana Pawła II. W tym roku wydał “Testament”..

Laureat wielu nagród, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i komandorią Narodowego Orderu Zasługi Republiki Francuskiej.

W 2011 został laureatem Diamentowego „Śladu” – Nagrody im. bp. Jana Chrapka przyznawanej co kilka lat za całokształt pracy dziennikarskiej.

źródło: KAI
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda