Home WiadomościZ kraju Krzyż szczególnie czczony na Jasnej Górze

Krzyż szczególnie czczony na Jasnej Górze

Redakcja

Dziś święto Podwyższenia Krzyża Św. – Od początku istnienia Zakonu Paulinów Krzyż Św. jest wpisany w jego duchowość. – przypomniał o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Umiłowanie Krzyża Św. obok kultu Matki Bożej widoczne jest szczególnie w częstochowskim sanktuarium, a także w każdym paulińskim klasztorze na świecie.

Założyciel Zakonu Paulinów bł. Euzebiusz z węgierskiego Ostrzyhomia wraz ze swymi uczniami – Stefanem i Benedyktem, utworzyli klasztor św. Krzyża na górze Pilis, gdzie rozpoczęli życie wg. wzoru św. Pawła Pierwszego Pustelnika, mające charakter pustelniczy i pokutny. Bł. Euzebiusz wraz z towarzyszami pragnął wejść na drogę naśladowania Jezusa Ukrzyżowanego. Ich charyzmat opierał się na rozmiłowaniu w tajemnicy Krzyża Św. i ciągłej kontemplacji Męki Pańskiej.

Od samego początku na Jasnej Górze Krzyż Św. otaczany jest wielką czcią. Bazylika jasnogórska obokwezwania Narodzenia Najświętszej Maryi nosi tytuł Znalezienia Krzyża Św.

W Kaplicy Matki Bożej znajduje się ołtarz Krzyża Św., a w nim gotycki krucyfiks z XV w. powstały w pracowni Wita Stwosza. Według tradycji zakonnej krucyfiks ten został ofiarowany na Jasną Górę po śmierci Kazimierza Jagiellończyka przez królową wdowę Elżbietę i uznawany jest za łaskami słynący. Do końca w. XVIII przed krucyfiksem odprawiane były Msze św. wotywne za zmarłych królów polskich, a współcześnie Eucharystia sprawowana jest w tym miejscu w każdy piątek Wielkiego Postu.

Na Jasnej Górze znajduje się też późnogotycki relikwiarz z cząstką Krzyża Świętego. Krucyfiks ten to jeden z najcenniejszych zabytków jasnogórskich ofiarowany paulinom w 1510r. z fundacji króla Zygmunta Starego.

– Krzyż ma dla nas wielkie znaczenie, ponieważ umarł na nim Pan Jezus. Jego zmartwychwstanie po męce, mówi nam, że my też zmartwychwstaniemy do życia wiecznego – mówiła Teresa ze Starachowic. Jasnogórska pątniczka dodała również, że przez Podwyższenie Krzyża rozumie przede wszystkim wspominanie męki Chrystusa.

– Zadaniem Krzyża jest wzmacniać naszą wiarę, a skoro obchodzimy święto Podwyższenia to chodzi o to, żeby była ona głęboka, przejmująca i wymagająca zastanowienia – twierdzi Elżbieta z Poznania.

Dla Pana Stanisława, który przybył z Brzeska, krzyż to źródło osobistej refleksji nad życiem, cierpieniem i śmiercią.

Początki święta Podwyższenia Krzyża mają związek z odnalezieniem przez św. Helenę, matkę cesarza rzymskiego Konstantyna Wielkiego relikwii Krzyża na początku IV wieku. Ma to również znaczenie symboliczne, gdyż to właśnie cesarz Konstantyn w 313 r. w ramach „Edyktu mediolańskiego” ogłosił wolność wyznania wiary w Cesarstwie Rzymskim. W 335 r. poświęcono w Jerozolimie bazylikę ku czci Św. Krzyża.

Piotr Skrzynecki @JasnaGóraNews
za: jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda