Home WiadomościZ kraju Kraków: zjazd redemptorystów misjonarzy ludowych i rekolekcjonistów

Kraków: zjazd redemptorystów misjonarzy ludowych i rekolekcjonistów

Redakcja

Obraz Kościoła w Polsce po pandemii – to temat tegorocznego zjazdu misjonarzy ludowych i rekolekcjonistów Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. W dniach 6-8 lutego 2023 r.,  trzydziestu z nich spotkało się przy sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie, by rozważać i dyskutować, jak w czasach po pandemii skutecznie głosić Ewangelię.

Zjazd rozpoczął się wieczorną Mszą św. w sanktuarium MBNP, której przewodniczył o. Sylwester Cabała, radny zwyczajny. We wtorkowe przedpołudnie dwa referaty przedstawiła pani prof. dr hab. Kaja Kaźmierska socjolog, doktor habilitowana, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Katedry Socjologii Kultury Uniwersytetu Łódzkiego. Były one poświęcone tematowi wyborów religijnych. Pani profesor scharakteryzowała przyczyny spadku religijności wśród wiernych w czasie pandemii oraz przedstawiła, jakie są główne motywy rezygnacji z życia religijnego zwłaszcza osób młodych.

Po południu prelegentem zjazdu był Ks. dr Jacek Wróbel SAC, rekolekcjonista, duszpasterz i wykładowca homiletyki w WSD Pallotynów w Ołtarzewie. Ks. dr Jacek Wróbel po południu w sposób pełen energii przedstawiał różne pomysły kreatywnego opowiadania historii tak, aby zaciekawiły i pobudziły słuchacza do refleksji. Prelegent zwrócił uwagę, że opowieść nie może być tylko napisana, ale musi być przede wszystkim przeżyta. Dzień zakończył się Mszą św. w sanktuarium MBNP, której przewodniczył o. Prowincjał Dariusz Paszyński CSsR. W swojej homilii zachęcił misjonarzy, aby w swoim głoszeniu wzbudzali tęsknotę do Boga Stwórcy.

Trzeci dzień zjazdu rozpoczął się poranną Eucharystią w sanktuarium. Przewodniczył jej i homilię wygłosił o. Zbigniew Małolepszy. W swoich słowach o. Zbigniew nawiązując do kultu ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy podzielił się swoim bogatym doświadczeniem głoszenia Słowa Bożego w pracy misyjnej w Brazylii w prowincji Bahia.

W środę gościem zjazdu był o. dr Dariusz Pabiś, wykładowca WSD w Tuchowie oraz przełożony wspólnoty w Lubaszowej. Prelegent w swoim wystąpieniu przedstawił sytuacje Kościoła w czasie pandemii, jaki i po niej. Zwrócił uwagę, że nie była to pierwsza epidemia w historię ludzkości, jednak pandemia COVID-19 stała się katalizatorem pewnych postaw związanych z religijnością. Niestety wielu ludzi związanych luźno z instytucją Kościoła wykorzystała ten moment, aby usprawiedliwić swoje odejście od wiary. Stąd jak zaznaczył prelegent dziś ważne jest głoszenie do nich przede wszystkim kerygmatu, aby mogli na nowo odnaleźć w swoim życiu Boga.

Na zakończenie zjazdu uczestnicy zapoznali się także z aktualnymi wydarzeniami w dziedzinie misji i rekolekcji, które przedstawił o. Wojciech Bieszke, przewodniczący Sekretariatu Misji i Rekolekcji Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Obecnie bezpośrednio w działalność misyjno-rekolekcyjną w Polsce i na Białorusi zaangażowanych jest ok. 65 redemptorystów.  W ostatnich czterech latach, mimo pandemii, a przez to ograniczonych możliwości działalności, redemptoryści w Polsce przeprowadzili 269 misji ludowych, 144 renowacji misji, oraz 1026 rekolekcji parafialnych.

o. Łukasz Baran CSsR, Lublin

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda