Dom w Krakowie został przekazany nieodpłatnie przez parafię Mariacką, ale jest stary i wymagał remontu. “Kraków potrzebuje miejsc dla ludzi bezdomnych, przede wszystkim starszych i chorych, których nikt nie chce. Młodzi ludzie, którzy rozdają osobom bezdomnym zupę na krakowskich Plantach, spotykają ludzi, którzy chcieliby zejść z ulicy lub po prostu wymagają opieki” – podkreśla s. Małgorzata Chmielewska.
W domu dla chorych, niepełnosprawnych i ubogich jest 15 łóżek i 4 łazienki. Jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znajduje się w nim gabinet medyczny, który wymaga doposażenia.
Dom powstał dzięki ofiarności wielu krakowskich parafii, które kwestowały w tym celu, a także innych wspólnot, jak dominikański “Szpunt”, który na remont budynku przeznaczył dochód z akcji “Ciacho za Ciacho”. Swój wkład miał również papież Franciszek, który wsparł dzieło kwotą 100 tys. zł. “To dlatego uzbierało się setki, a pewnie tysiące ludzi w tym łańcuchu. Choć nie znamy Was osobiście, to jesteście nam bliscy przez wspólnotę celu, jakim jest Miłosierdzie” – pisze na swoim blogi s. Chmielewska.
Wspólnota prowadzi dziewięć domów dla ludzi bezdomnych, starszych, chorych i matek z dziećmi, starając się stworzyć miejsce do godnego życia i umożliwić powrót do społeczeństwa . Walczy z barierami edukacyjnymi, na jakie napotykają dzieci i młodzież z ubogich rodzin, bezrobociem i wykluczeniem osób niepełnosprawnych. Udziela pomocy socjalnej, medycznej, pomaga w uzupełnieniu wykształcenia i zdobyciu zawodu. Członkowie Wspólnoty żyją z ludźmi ubogimi wokół Chrystusa Eucharystycznego.
Wspólnota Chleb Życia istnieje w Polsce od 1990 r.
KAI/sz
Za: www.deon.pl