W poniedziałkowy wieczór 25 lutego 2019 r. akademicka wspólnota Rycerstwa Niepokalanej działająca przy Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie oraz bracia franciszkanie zaprosili licznie zgromadzonych gości do auli bł. Jakuba na niezwykły spektakl muzyczny „Ojciec Maksymilian a ojczyzna” przedstawiony przez grupę teatralną z Zembrzyc.
Scenariusz przygotowała Agnieszka Talaga, oprawa muzyczna i reżyseria Barbara Cyganik. Zaś grupę aktorów tworzyła młodzież klasy ósmej szkoły podstawowej oraz chór Koła Gospodyń „Mioduszyna”, ubrany w piękne regionalne stroje.
Przedstawienie składało się z fragmentów znanych utworów poetyckich oraz pięknych pieśni religijnych i patriotycznych z różnych epok. Głównym motywem tematycznym była postać św. Maksymiliana Marii Kolbego OFMConv. Sceny z jego życia wywoływały w widzach wzruszenie, bo wszyscy mieli świadomość, że św. ojciec Maksymilian mieszkał w krakowskim konwencie, o czym przypominają tablice pamiątkowe zamieszczone na murach klasztoru i Wyższego Seminarium Duchownego, które dziś nosi jego imię. To właśnie w krakowskiej bazylice, przy ołtarzu Matki Bożej Niepokalanej św. Maksymilian wymodlił kwotę potrzebną na wydanie „Rycerza Niepokalanej”. Pewnego dnia znalazł ją po prostu na stopniach ołtarza.
Warto podkreślić zaangażowanie młodych aktorów i grę pełną pasji. Pieśni wykonywane przez chór młodzieży oraz chór koła gospodyń wiejskich były poruszające i przypominały o ważnych momentach z historii naszego narodu, w których silna wiara pozwalała czynić cuda i pomagała przetrwać trudne chwile.
Ten spędzony w sercu Krakowa wieczór był czasem poezji, muzyki i modlitwy. Skłaniał widzów do refleksji. Tak musiało być. Spektakl powstał z miłości do Boga i ojczyzny. A wszak św. Maksymilian powiedział: „Tylko miłość jest twórcza”.
Przedstawienie nagrodzono długimi brawami. Wieczór zakończył się wykonaniem wspólnej pamiątkowej fotografii, do której stanęli wspólnie aktorzy spektaklu i zgromadzeni na widowni członkowie Rycerstwa Niepokalanej.
Mariola Wiertek
fot. Miłosz Wilgucki