„Nawet szarość jaśnieje” to kontynuacja wydanej przed rokiem powieści „Tam, gdzie rodzi się życie”. Wątkiem przewodnim obu książek jest życie i działalność bł. Marii Luizy Merkert i pozostałych założycielek Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety.
Autor przenosi czytelnika do prowincjonalnego miasta drugiej połowy XIX w., a bogate koleje życia głównej bohaterki umieszcza w szerokim kontekście historycznym ówczesnej epoki, ukazując dynamiczny rozwój przemysłu, jego skutki, proces rodzenia się ruchu socjalistycznego i kapitalistycznego, ale także następstwa ówczesnych wojen.
W mistrzowski sposób ukazane są w powieści realia życia najuboższych, środowisko, w jakim przyszło im walczyć o każdy dzień, przeciwności, z jakimi się mierzą i samotność w tłumie, jaką przeżywają na co dzień. Temat jednak nie jest traktowany pierwszoplanowo, ale szeroko, niczym tło obrazu, którego postacią centralną jest wyjątkowa postać Marii Luizy, potrafiącej dostrzec każdego potrzebującego człowieka.
O. prof. Zdzisław Kijas to ceniony teolog i znawca duchowości, nie brakuje więc w niej także analizy duchowej bohaterów, opisu ich wewnętrznych rozterek i walki, jaką każdy z nich musiał stoczyć, by stanąć na wysokości zadania przygotowanego mu przez Boga.
W spotkaniu z autorem, który na co dzień mieszka w Rzymie, pracując w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, wzięło udział ponad 70 osób. Sala była wypełniona licznie przybyłymi przyjaciółmi i fanami franciszkańskiego profesora. Rozmowy, które z o. Kijasem prowadziła red. Anna Łoś z Radia Kraków przerywane były utworami w wykonaniu kwartetu smyczkowego „Bonjour”. Dodatkową atrakcją było odczytanie fragmentu najnowszej powieści przez Jana Gonerę, chłopca będącego w wieku jednego z najmłodszych bohaterów książki.
k.gorgoń
Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl