Nowa forma spędzenia wolnego czasu w Krakowie jest częścią projektu „Jan Paweł II i Brat Albert – apostołowie naszych czasów. VII Małopolskie Dni Św. Jana Pawła II”. „Nasza propozycja adresowana jest do rodzin, seniorów, grup zorganizowanych, słowem wszystkich, którzy chcieliby w aktywny sposób pogłębić swoją wiedzę na temat tych dwóch wyjątkowych krakowskich świętych” – tłumaczy Dominika Jamrozy z Instytutu, jedna z koordynatorek projektu.
Wędrówki po miejscach związanych z papieżem Polakiem i świętym, który poświęcił się pomocy ubogim i bezdomnym, poprowadzi historyk sztuki i przewodnik miejski Agnieszka Podyma. Chętnych będzie oprowadzać w oparciu o swój autorski scenariusz.
Jak sama podkreśla, trasa po Krakowie została tak przygotowana, by ukazać licznie przeplatające się miejsca stolicy Małopolski związane z biografiami obu świętych. „Jest to spacer, który ma inspirować i zachęcać do poszukiwań. Dla Karola Wojtyły Brat Albert stał się modelem i wsparciem w poszukiwaniu swego powołania. Był jak jego duchowy ojciec” – opisuje Podyma.
Aby wziąć udział w bezpłatnej wędrówce obejmującej głównie centrum Starego Miasta, należy przysłać odpowiednie zgłoszenie. Regulamin oraz karty zgłoszenia dostępne są na stronie internetowej www.idmjp2.pl. Skan wypełnionej karty należy przesłać na adres apodyma@poczta.fm Wcześniej – w celu potwierdzenia wybranego przez siebie terminu – należy zadzwonić pod nr 696 888 196.
Pierwszy spacer odbędzie się 16 lipca. Rozpocznie się, podobnie jak kolejne, o godz. 15.00 na Placu Matejki pod Pomnikiem Zwycięstwa Grunwaldzkiego i będzie trwał maksymalnie 2 godziny. Następne wędrówki odbędą się: 30 lipca, 6 sierpnia, 20 sierpnia, 3 września, 17 września, 8 października, 22 października, 5 listopada, 19 listopada oraz 26 listopada.
Spacery pt. „Śladami Brata Alberta i Karola Wojtyły w Krakowie – poszukiwania życiowego powołania” stanowią część większego projektu. W jego ramach do tej pory odbyły się m.in. projekcja w Kinie Kijów.Centrum filmu „Brat naszego Boga” na podstawie dramatu Karola Wojtyły w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, koncert wokalistki Alicji Majewskiej w Gminie Oświęcim czy wystawa w Centrum św. Maksymiliana w klasztorze franciszkanów w Harmężach, zrealizowana we współpracy z Wydawnictwem „Biały Kruk” oraz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.
Projekt „Jan Paweł II i Brat Albert – apostołowie naszych czasów. VII Małopolskie Dni Św. Jana Pawła II” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”.
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie jest samorządową instytucją kultury, którą tworzą Województwo Małopolskie, Gmina Miejska Kraków oraz Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Od 1 stycznia 2009 r. celem działania Instytutu jest zachowanie i promowanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie Ojciec Święty Jan Paweł II oraz dialog między religiami i kulturami.
KAI/psd
Za: www.deon.pl