„Zastanawialiśmy się, co zrobić z posiadanym majątkiem w Krakowie, bo najłatwiej jest sprzedać, lecz zasadniej, ale i trudniej jest zainwestować i mieć z tego środki na naszą działalność podstawową” – tłumaczył w czwartek dziennikarzom o. Józef Tarnawski, ekonom prowincji Pijarów i prezes spółki Astris, powołanej do realizacji przedsięwzięcia.
Zakonnicy założyli więc spółkę, która kosztem około 60 mln zł z kredytu bankowego buduje przy ul. Lublańskiej 9-piętrowy biurowiec klasy A o powierzchni użytkowej wynoszącej około 13 tys. m kw. Obiekt powstaje w jednym z biznesowych centrów miasta, obok istniejących już biurowców zasiedlonych przez międzynarodowe korporacje. Ukończenie budowy planowane jest w kwietniu przyszłego roku.
„Z tego powodu prowincja, która w tym roku obchodzi jubileusz 400-lecia istnienia w Polsce, nie zaprzestaje swojej podstawowej działalności – edukacji i prowadzenia szkół” – wyjaśnił o. Tarnawski. „Biurowiec powstaje nie dlatego, że mamy ambicję posiadania biurowca, ale jest on nam potrzebny, żeby spokojniej i lepiej robić to, co robimy” – dodał.
Jak zapowiedział, prowincja Pijarów zamierza m.in. zbudować i prowadzić nową szkołę w Rzeszowie, na osiedlu, gdzie obecnie brak jakiejkolwiek placówki oświatowej.
Biurowiec Astris będzie miał dziewięć kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. Powstanie w nim parking dla ok. 160 samochodów i ponad 70 miejsc rowerowych. Jego cechą charakterystyczną będzie zielony taras na dachu – miejsce relaksu da pracowników. Zakonników przy realizacji i komercjalizacji obiektu wspierają wyspecjalizowane międzynarodowe firmy.
Kraków jest największym rynkiem biurowym poza Warszawą. Większość budynków wynajmują światowe firmy z branży nowoczesnych usług dla biznesu (BPO/SSC/IT).
Według prognoz stowarzyszenia ASPIRE, zrzeszającego największe firmy tego sektora w Krakowie, w ciągu tego roku branża zwiększy zatrudnienie o 10,5 tys. pracowników. W lutym tego roku zatrudnienie w tym sektorze przekroczyło 50 tys. osób.
Wysoką pozycję Krakowa w sektorze outsourcingu potwierdzają także coroczne zestawienia „Tholons Top 100 Outsourcing Destinations”. W ostatnim rankingu ze stycznia 2016 r. stolica Małopolski utrzymała 9. miejsce wśród najatrakcyjniejszych miast na świecie dla tego typu inwestycji. Kraków zajmuje też najwyższą pozycję wśród europejskich miast.
PAP/ml
Za: www.deon.pl