Kraków: paulini inaugurują 550-lecie obecności na Skałce

Uroczystością odpustu św. Pawła Pustelnika i NMP Królowej Pustelników paulini z krakowskiego klasztoru na Skałce zainaugurowali obchody 550-lecia nieprzerwanej obecności w tym miejscu. Mszy św. przewodniczył nowy opat cystersów w Mogile, o. Adrian Mróz.

Podczas Mszy św. zakonnicy odśpiewali „pawełki”, czyli historię życia swojego patrona, św. Pawła Pustelnika.

– Chcemy dziękować Bogu za obecność na Skałce od 550 lat. Jesteśmy jednym z dwóch – obok Jasnej Góry – klasztorów, gdzie ta obecność była nieprzerwana, mimo wojen, niewoli, prześladowań, powstań i zaborów – mówi przeor krakowskiego klasztoru na Skałce o. Mariusz Tabulski.

Fundacji klasztoru na Skałce dokonał kanonik królewski Jan Długosz, a potwierdził ją na Wawelu król Kazimierz Jagiellończyk. Jak zapisał Długosz w swojej „Kronice”, uzyskał on „prawo założenia zakonu braci pustelników świętego Pawła, pierwszego eremity, wyznających regułę św. Augustyna, ponieważ oni, praktykując jedno i drugie życie, mianowicie czynne i kontemplacyjne, są bardzo pożyteczni dla Kościoła Bożego”.

– Jan Paweł II powiedział młodzieży w 1991 roku na Skałce: „Urządziliśmy im pustelnię”. Przyprowadził wówczas na Jasną Górę 2 mln młodych ludzi! Zakon rozwijał się jako pustelniczy przede wszystkim na terenie Bałkanów, Węgier, dzisiejszej Chorwacji. W Polsce łączyliśmy charyzmat kontemplacyjny z czynnym. To powodowało, że zajmowaliśmy się ludźmi, którzy osiedlali się wokół naszych klasztorów, i szliśmy do miast, jak Łódź, Świdnica, Wrocław, gdzie tworzymy miejsca, które są rodzajem oaz – wyjaśnia o. Tabulski.

W programie obchodów 550-lecia obecności paulinów w sanktuarium męczeństwa św. Stanisława Biskupa i Męczennika ważnym wydarzeniem będzie coroczna procesja z katedry na Wawelu. 22 czerwca, czyli w dniu, kiedy przypada dokładna rocznica podpisania umowy fundacyjnej, odbędzie się na Skałce Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. Dwa dni później zakonnicy planują przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci koncert przygotowany przez Operę Krakowską. – 9 lipca będziemy modlić się na Wawelu dla upamiętnienia dnia, kiedy król w katedrze potwierdził fundację. Zejdziemy do grobów królewskich i będziemy modlić się za naszych darczyńców. Warto dodać, że król Kazimierz Jagiellończyk i cała jego rodzina, również św. Kazimierz Królewicz, została przyjęta do tzw. konfraterni paulińskiej – dodaje przeor skałeczny. W programie wydarzeń jubileuszowych są również spotkania ewangelizacyjne, warsztaty dla młodych, wystawy i konferencja naukowa.

Skałka to legendarne miejsce męczeństwa św. Stanisława BM, do którego pielgrzymuje cała Polska. Znajduje się tutaj również Narodowy Panteon. W Krypcie Zasłużonych, zlokalizowanej w podziemiach bazyliki, spoczywają m.in. Stanisław Wyspiański, Adam Asnyk, Karol Szymanowski, czy Czesław Miłosz. Przy klasztorze na Skałce mieści się od XVII wieku Paulińskie Kolegium Teologiczne – dziś Wyższe Seminarium Duchowne Zakonu Paulinów, skąd posyłani są na cały świat paulińscy kapłani misjonarze. Zakon jest dziś obecny w 17 krajach na czterech kontynentach.

md / Kraków
KAI

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży