Kraków: Muzyczne zwiedzanie, rodzinne warsztaty chorału i inne propozycje na Dzień Otwarty Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego

W niedzielę 21 maja 2023 odwiedzający krakowski klasztor Ojców Dominikanów będą mogli skorzystać z programu ciekawych spotkań i propozycji, przygotowanych przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny, m.in. koncertu, muzycznego zwiedzania bazyliki i rodzinnych warsztatów chorału gregoriańskiego.

– W niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego będziemy czekać razem z ojcami, zaangażowanymi w Ośrodek, jego pracownikami i wielu współpracownikami, przy Stolarskiej w Krakowie – zaprasza o. Łukasz Miśko, prezes Fundacji. – Ufamy, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie, a wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji – dodaje o. Miśko.

 
 

O godzinie 10:00 w bazylice Świętej Trójcy przy ul. Stolarskiej 12 będzie można wysłuchać koncertu-modlitwy „Jutrznia paschalna” pod dyrekcją jej kompozytora, o. Dawida Kusza OP. Kompozycja jest ułożona na kształt tradycyjnej Jutrzni, czyli modlitwy porannej, znanej z Liturgii godzin: będzie można usłyszeć Psalm 63 na chór mieszany a cappella, Kantyk Trzech Młodzieńców na kwartet solistów, chór mieszany i organy; a także Psalm 149 na chór mieszany a cappella. Usłyszymy też gregoriańskie elementy Liturgii godzin – hymn i antyfony, wykonane przez ojców Wojciecha Sznyka i Łukasza Miśko.

 
 

O godzinie 14:30 rozpocznie się muzyczne zwiedzanie Bazyliki z Fabianem Staniszem OP i Bractwem San Clemente. Będzie można zajrzeć do niedostępnych na co dzień kaplic bocznych, a w każdej z nich wysłuchać interesującej ilustracji muzycznej w wykonaniu męskiego zespołu śpiewaczego, działającego przy Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym.

Wkrótce później, o 15:30 w sali Krypta (wejście przez krużganki) odbędą się rodzinne warsztaty śpiewu gregoriańskiego z Marcinem Wasilewskim-Krukiem. Organizatorzy zapraszają na nie całe rodziny, nawet najmłodsi uczestnicy będą mile widziani.

Całodzienny program wydarzeń zakończy o godzinie 18:00 katecheza mistagogiczna na temat nadchodzącej uroczystości Zesłaniu Ducha Świętego, którą o. Łukasz Miśko OP wygłosi w kościółku św. Idziego pod Wawelem (ul. Grodzka 67), a po niej wszyscy uczestnicy zaproszeni są na kawę i ciasto.

Przez cały dzień (w godzinach 9:30-20:30) będzie można się także zapoznać z ofertą wydawniczą Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w sklepie w krużgankach (za furtą klasztoru) i na stoisku przed kościołem, a także z propozycjami kolejnych wydarzeń: Warsztatami Muzyki Niezwykłej, organizowanymi w lipcu, rekolekcjami liturgicznymi Mysterium fascinans, zaplanowanymi na wrzesień oraz Rekolekcjami Liturgicznymi dla Rodzin, zapowiedzianymi na marzec.

 
 

Coroczny Dzień Otwarty organizowany jest przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny już po raz szósty, choć po raz pierwszy odbywa się późną wiosną. Na stronie Ośrodka można zapoznać się z nagraniami spotkań z wcześniejszych lat.

 
 

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.

Dawid Kusz – dominikanin. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej, na Kierunku Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, specjalność – Prowadzenie Zespołów Wokalnych i Wokalno-Instrumentalnych oraz Nauczanie Przedmiotów Muzyczno-Teoretycznych. W roku 2014 z wyróżnieniem obronił doktorat na Akademii Muzycznej w Krakowie w dyscyplinie dyrygentura. W roku 2012 rozpoczął studia z kompozycji, najpierw w klasie prof. Zbigniewa Bujarskiego (licencjat), a ukończył je w 2016 roku w klasie prof. Józefa Rychlika. Jest wykładowcą przedmiotów muzyczno-teoretycznych (na stanowisku adiunkta) w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie oraz członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Liturgicznej.

Marcin Wasilewski-Kruk – dyrygent, wokalista, pedagog. Wieloletni wokalista Capelli Cracoviensis. W latach 2007-2016 pełnił rolę drugiego dyrygenta Katedry na Wawelu. W 2018 roku objął funkcję kantora Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Jest wykładowcą Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II Krakowie oraz Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej gdzie prowadzi zajęcia z emisji głosu. Prowadzi również zajęcia z muzyki kościelnej i chorału gregoriańskiego w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów. Współprowadził XIII Ogólnopolski Kurs Śpiewu Gregoriańskiego w Poznaniu. Obecnie jest doktorantem w dziedzinie dyrygentury na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Śpiewu Gregoriańskiego AISCgre – sekcja polska, a od 2020 r. członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie. Od 2011 roku wykładowca organizowanej przez naszą Fundację Szkoły Kantorów, gdzie prowadzi zajęcia z emisji głosu i prowadzenia scholi. Prowadzi także zajęcia w sekcjach podczas Warsztatów Muzyki Niezwykłej.

Bractwo San Clemente to męska grupa wokalna działająca od 2015 roku przy klasztorze oo. Dominikanów w Krakowie. Członków bractwa łączy wspólna pasja, jaką jest śpiew, modlitwa, odkrywanie i przywracanie skarbów muzyki dawnej oraz tradycyjnej do ich właściwej przestrzeni: liturgii, nabożeństw, nabożnych spotkań śpiewaczych. Przez muzykę pragną wysławiać Boga i pomagać innym w przeżywaniu piękna liturgii.

Za: www.liturgia.dominikanie.pl

Wpisy powiązane

Kraków: podopieczni Dzieła Pomocy św. Ojca Pio potrzebują zimowej odzieży

Halina Frąckowiak gościem specjalnym tegorocznej Żywej Szopki w Krakowie

Pola Lednickie: 9. rocznica śmierci o. Jana Góry OP