Dominikański Ośrodek Liturgiczny po raz piąty organizuje swój „Dzień Otwarty”, jak co roku u krakowskich dominikanów. Przez całą niedzielę 27 lutego 2022 przedstawiciele fundacji wraz z zaproszonymi gośćmi będą czekać z ciekawym programem spotkań.
Program tegorocznego Dnia Otwartego to cztery otwarte spotkania tematyczne oraz warsztaty śpiewu gregoriańskiego dla początkujących, zakończone wspólnym celebrowaniem tradycyjnej modlitwy na zakończenie dnia – mówi o. Łukasz Miśko OP, prezes Ośrodka. – Bez wątpienia każdy znajdzie tego dnia coś ciekawego dla siebie – dodaje.
Kolejne punkty programu ułożone są w taki sposób, aby mogły z nich korzystać osoby przychodzące na Msze św. w kościele dominikanów – po lub przed swoją Mszą – ale także wszyscy pozostali zainteresowani.
Pierwsze otwarte spotkanie rozpocznie się o 13:00. Ponieważ już w najbliższą środę przypada Popielec, ks. Krzysztof Porosło wygłosi katechezę liturgiczną na Wielki Post, zatytułowaną „Od popiołu do ognia”.
Stałym punktem programu Dni Otwartych od kilku lat jest zwiedzanie. W tym roku o 14:20 dominikański zakrystian, br. Fabian Stanisz, opowie o symbolice i wystroju Bazyliki Świętej Trójcy, oprowadzając po jej wnętrzu.
Popołudniowy blok spotkań otworzy wykład znanego dominikańskiego historyka, o. Tomasza Gałuszki, zatytułowany „Kicz i brzydota z perspektywy estetyki teologicznej Tomasza z Akwinu”. Natomiast po wykładzie i sesji ewentualnych pytań odbędzie się panel dyskusyjny, zatytułowany „Nowe szaty dla Pana. O wyzwaniach współczesnej sztuki religijnej”. W rozmowie udział wezmą: Paulina Krajewska, autorka ikon i pejzaży; Dorota Hajduk, liderka wspólnoty artystów Vera Icon; Jakub Turbasa, architekt i krawiec oraz o. Piotr Oleś, historyk sztuki i duszpasterz, mieszkający we Wrocławiu.
Nowością będą jednodniowe warsztaty śpiewu gregoriańskiego dla początkujących, które poprowadzi Mateusz Krakowczyk, kantor gregoriański i popularyzator muzyki liturgicznej, „za dnia” inżynier w branży kosmicznej, który nie tylko spróbuje przekonać uczestników, że śpiew gregoriański wcale nie jest taki trudny, ale również opowie o duchowości modlitwy liturgią godzin w życiu świeckiego katolika.
Warsztaty odbędą się w dwóch blokach, w godzinach 10-13 i 18:30-19:30, a ich zwieńczeniem będzie wspólne celebrowanie Komplety o 19:45. Udział w warsztatach jest nieodpłatny, ale na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy poprzez krótki formularz na stronie internetowej.
Na spotkania otwarte wstęp jest wolny, ale w bazylice i salach obowiązuje limit 30% zajętych miejsc, do którego nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 i ozdrowieńcy, posiadający certyfikat. Wszyscy uczestnicy są proszeni, aby pamiętać o obowiązkowym założeniu maseczki zakrywającej usta i nos przed wejściem do kościoła lub klasztoru oraz zachowanie odstępu 1,5 metra od pozostałych uczestników.
Spotkania będą transmitowane na żywo na naszej Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego: www.liturgia.dominikanie.pl/dzien-otwarty.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Fundacja dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego, zbierającą 1% podatku dochodowego.
mw
Za: www.liturgia.dominikanie.pl