Kraków: DA „Beczka” ma już 60 lat

W tym roku Duszpasterstwo Akademickie „Beczka” u krakowskich dominikanów obchodzi 60-lecie swojego istnienia. Z tej okazji przygotowano szereg wydarzeń, których organizację można już wesprzeć.

Główne wydarzenia odbędą się w październiku i będą się składać z międzypokoleniowych spotkań członków „Beczki”, jubileuszowego balu, wystaw, koncertów oraz rekolekcji. Powstanie również specjalny film, który przybliży historię wspólnoty.

– Pragniemy, by była do budząca emocje podróż po „beczkowym” świecie. Chcemy przedstawić ludzi, którzy tworzyli ją przez te 60 lat i mieli wpływ nie tylko na siebie nawzajem, ale również na społeczny i religijny wymiar historii naszego kraju – zapowiada Błażej Hadro, reżyser dzieła.

Organizacja jubileuszu to ogromne przedsięwzięcie, które można wspomóc finansowo na stronie www.b60.dominikanie.pl. Niezbędna jest także modlitwa. Przekazać można też prywatne materiały archiwalne.

– Zachęcamy, by ten wyjątkowy jubileuszowy rok przeżyć wspólnie z nami. Nasze duszpasterstwo to niezwykła przestrzeń rozwoju wiary w Boga i duchowości, a jednocześnie kształtowania charakteru i osobowości poprzez budowanie relacji z drugim człowiekiem. A wszystko to scalają codzienne Eucharystie i spotkania formacyjne, tak miejscowe, jak i wyjazdowe – podkreśla o. Paweł Szylak OP, aktualny duszpasterz wspólnoty.

„Beczka” powstała 29 września 1964 r. decyzją ówczesnego prowincjała o. Jana Janczaka OP. Jej nazwę wymyślił pierwszy duszpasterz akademicki u krakowskich dominikanów, o. Tomasz Pawłowski OP.

Pierwsi żacy we wspólnocie znaleźli się poprzez spowiedź – dostawali za pokutę przyjście na „siódemkę” w dni powszednie lub na „dziewiątkę” w niedzielę, czyli Msze św., po których byli zapraszani przez zakonników na chleb ze smalcem i kawę zbożową.

„Beczkowe” środowisko stało się istotnym miejscem na mapie krakowskiej działalności opozycyjnej. Z inicjatywy kard. Karola Wojtyły i pod jego opieką odbywały się tu wykłady Latającego Uniwersytetu, spotkania twórców alternatywnej kultury studenckiej. Po wprowadzeniu stanu wojennego to właśnie w „Beczce” założone zostało pierwsze w Krakowie biuro pomocy dla internowanych i ich rodzin.

Niewątpliwie na obraz duszpasterstwa mieli wpływ też jego charyzmatyczni opiekunowie duchowi, wśród których wymienić można o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego OP, o. Joachima Badeniego OP czy o. Adama Szustaka OP.

Obecnie „Beczka” to nie jedna, a kilkanaście grup, w tym: ministrancka, schola, charytatywna, dla doktorantów i pracowników naukowych, biblijna, formacyjna, wprowadzająca w wiarę, lectio divina, o kulturze współczesnej, dla par, teatralna, sportowa oraz literacka. Dla wierzących żaków krakowskich to miejsce, którego trzeba odwiedzić choć raz podczas studiowania w stolicy Małopolski.

W 1980 r. do duszpasterstwa należało około 3 tys. osób, czyli 8% krakowskich studentów. Obecnie na spotkania poszczególnych „beczkowych” grup przychodzi około 500 osób w tygodniu.

luk/KAI

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle