Magazyn ten będzie posiadał 3500 m długości regałów magazynowych. Oprócz głównego magazynu obecnie wykonywany jest magazyn dla archiwum klasztoru i prowincji wraz z pracownią dla archiwisty i magazynem dla najstarszego księgozbioru inkunabułów i starodruków.
W nowym budynku znajdzie również swoje miejsce pracownia digitalizacji z jednym z najnowocześniejszych skanerów, jakie posiadają krakowskie placówki archiwistyczno–biblioteczne.
W budynku również znajdzie się pracownia konserwacji obiektów papierowych i fotografii starodruków i obiektów zabytkowych.
Na ukończeniu pozostają prace związane z zewnętrznym wyglądem obiektu. Po zamontowaniu stolarki okiennej zostały wykonane elewacje ścian wraz z systemem przeciwpożarowym elewacji. Na ukończeniu jest nakrywa dachowa, wykonana z ceramicznej dachówki.
Po wykonaniu ścian działowych na poddaszu i pierwszym piętrze, rozpoczęły się prace instalacyjne. Obecnie prace wykonywane są przez elektryków, hydraulików, strażaków, według zatwierdzonych projektów.
„Mamy nadzieję, że wszystkie prace zostaną ukończone w okresie wiosennym i będziemy mogli oddać cały budynek do dyspozycji dla osób korzystających z biblioteki przed wakacjami” – zapowiada ekonom i pełnomocnik krakowskiego konwentu o. Łukasz Brachaczek.
Równolegle z budową obiektów bibliotecznych prowadzona jest renowacja 2000 sztuk Inkunabułów i starodruków, najcenniejszych zbiorów klasztornych. Prace te są możliwe dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i sztuki na lata 2014-2015.
„Oprócz konserwacji i renowacji zbiorów biblioteki franciszkanów w roku 2015 prowadzimy digitalizację księgozbioru, który zostanie udostępniony w roku 2016” – dodaje o. Brachaczek.
jms
Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl