Kraków: 75-lecie polskich sercanów

W Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa w Krakowie-Płaszowie odbyły się obchody jubileuszu 75-lecia Polskiej Prowincji Sercanów. Mszy św. z udziałem generała zgromadzenia przewodniczył bp Józef Wróbel SCJ.

Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa w Krakowie jest pierwszym miejscem posługi zgromadzenia w Polsce.

Mszy św. w płaszowskiej świątyni przewodniczył wywodzący się ze Zgromadzenia Księży Sercanów bp Józef Wróbel. Homilię w formie modlitwy do Maryi wygłosił generał sercanów o. Carlos Luis Suárez Codorniú SCJ.

– Nigdy nie pozostawiłaś nas samymi. Nie pozostawiłaś nas w trudnościach, w czasach, które dają nowe możliwości, aby starać się coraz lepiej odpowiedzieć – z wiernością, odwagą, kreatywnością – na powołanie, które związane jest z naszym charyzmatem – mówił.

– Chcemy dalej współpracować z planem Bożym, który otwiera się dla nas również na ścieżkach naszej słabości, pokory i prostoty. Jak Ty i św. Józef chcemy odrzucić wszystko to, co przeszkadza być coraz bardziej synami i córkami, braćmi i siostrami Jezusa. Chcemy być sobie coraz bardziej bliscy, bliscy pośrodku świata, w którym Bóg wzywa ciągle do nowego życia. Potrzebujemy tych, którzy są obok nas, aby również oni mogli nas uczyć, pomagać nam lepiej rozumieć Serce Twojego Syna – deklarował duchowny.

Przełożony generalny sercanów prosił Maryję, by pomagała zgromadzeniu mieć „otwarte serca, oczy i uszy”, by jego członkowie „uczyli się Zbawiciela również poprzez tych, którzy o Nim nie mówią, czasem nawet Go odrzucają”. – Pomóż nam, abyśmy szli ku spotkaniu Twojego Syna w najmniejszych, cierpiących, w migrantach, wszędzie tam, gdzie nikt inny iść nie chce – modlił się kapłan.

Na koniec polscy sercanie złożyli akt zawierzenia swojej posługi Matce Bożej Płaszowskiej.

Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego zostało założone w 1878 roku w Saint Quentin we Francji przez sługę Bożego ks. Leona Jan Dehona dla misji wyrastającej z duchowości Serca Jezusowego. Do jego zadań należy adoracja eucharystyczna, posługa dla potrzebujących oraz posługa formacyjna dla kapłanów i zakonników.

Za swoje szczególne zadanie sercanie uważają rozszerzanie i pogłębianie kultu Bożego Serca. Dzieje się to na płaszczyźnie duchowej, zakonnej oraz przez liczne dzieła apostolskie.

Sercanie przybyli do Polski w 1928 r., ale prowincja zakonna została utworzona w 1947 r. i liczy obecnie prawie 300 zakonników. Sercanie w Polsce głoszą misje i rekolekcje, prowadzą parafie, pracują na uczelniach katolickich, posiadają własne wydawnictwo, prowadzą duszpasterstwo przedsiębiorców i pracodawców, prowadzą dzieła socjalne przy parafiach i niektórych domach zakonnych. Sercanie z Polski pracują również na misjach w Demokratycznej Republice Konga, Republice Południowej Afryki, Indonezji, Indiach, Kamerunie, na Filipinach, prowadzą duszpasterstwo w Finlandii, Austrii, Chorwacji, Szwajcarii, Francji, Niemczech, Słowacji, a od kilku lat również na Białorusi, w Mołdawii i Ukrainie.

md / Kraków
KAI


 

Radość ze spotkania z Sercem Jezusa w bliskości Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa w Domus Mater w Krakowie-Płaszowie towarzyszyła wydarzeniu zatytułowanemu „Odnaleźć się w Sercu Jezusa” w dniach 7-8 października 2022 roku i wpisało się w świętowanie całorocznych obchodów jubileuszu 75-lecia ustanowienia Polskiej Prowincji Księży Sercanów. W dwudniowym spotkaniu obecny był generał o. Carlos Luis Suarez Codorniú i ponad 100 współbraci ze Zgromadzenia Księży Sercanów z Polski i zagranicy – przynależących do prowincji, a w drugim dniu dołączyło szerokie grono osób świeckich związanych z Sercanami m. in. członkowie Sercańskiej Wspólnoty Świeckich, Ruchu Sercańskiej Młodzieży, Straży Honorowej oraz przedstawiciele parafii i grup duszpasterskich.

Pierwszy dzień dwudniowego wydarzenia, 7 października 2022 roku, był wewnętrznym spotkaniem Sercanów. Prowadził ten dzień jako moderator i prelegent ks. Włodzimierz Płatek SCJ. Wykłady poprowadzili także ks. Władysław Majkowski SCJ, ks. Józef  Furczoń SCJ, ks. Kazimierz Sławiński SCJ, ks. Jakub Bieszczad SCJ oraz ks. Janusz Królikowski z diecezji tarnowskiej. Ponadto celebrowano wspólną Eucharystię i adorację w duchu ekspiacyjnym.   

8 października spotkanie było połączone z coroczną pielgrzymką prowincjalną do Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa i pastoralną konferencją „Reewangelizacyjna szansa pierwszych piątków miesiąca” pod egidą Sercańskiego Centrum Duchowości. Spotkanie poprowadził ks. Damian Płatek SCJ a prelegentami byli: o. Robert Więcek SJ, dyrektor Apostolstwa Modlitwy, ks. Marek Piedziewicz z diecezji Elbląskiej,  ks. Michał Olszewski SCJ.

Centrum dnia stanowiła Eucharystia pod przewodnictwem ks. bpa Józefa Wróbla SCJ. Słowo Boże wygłosił Generał Zgromadzenia. Odsłonięto także pamiątkową tablicę poświęconą pierwszym polskim Sercanom. Całość zwieńczył wspólny posiłek w zakonnych ogrodach krakowskiego klasztoru. Zostaje nam mieć nadzieję, że spotkanie to ubogaciło i zostawiło trwały ślad w naszych sercach.  

WP/DM

Za: www.scj.pl

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle