Kościół z młodymi #wdrodzedoLizbony. W Kokotku trwa Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży

O Światowych Dniach Młodzieży, straconym pokoleniu w Kościele i ogromnej potrzebie wspólnoty rozmawiają w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA biskupi, diecezjalni duszpasterze młodzieży oraz delegacje ich młodych współpracowników z całej Polski.

Kilkudziesięciu duszpasterzy młodzieży z większości diecezji w Polsce oraz drugie tyle młodych współpracowników bierze udział w 19. Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które po raz pierwszy odbywa się w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku na Śląsku.

Spotkanie poświęcone w dużej mierze przyszłorocznym Światowym Dniom Młodzieży w Lizbonie rozpoczęło się w czwartek wieczorem od Mszy Świętej, którą w ośrodkowej kaplicy Świętych Młodzianków sprawowali uczestniczący w zjeździe biskupi: Grzegorz Suchodolski – przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, Adam Bab – delegat KEP ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Andrzej Przybylski – członek Komisji Wychowania Katolickiego i delegat KEP ds. Powołań.

Cel: rodzić do wiary nowe pokolenia

Eucharystię poprzedziło wprowadzenie do kaplicy relikwii błogosławionego Karola Acutisa, jednego z patronów ŚDM w stolicy Portugalii. To peregrynujące po kraju doczesne szczątki tego włoskiego nastolatka, który w swoje krótkie życie poświęcił ewangelizacji przez internet oraz pomocy biednym i potrzebującym.

– Wstać, wybrać się z pośpiechem – to znaczy właśnie okazać swoją gotowość do rodzenia do wiary kolejnych pokoleń. Jaki jest cel i sens naszego tegorocznego Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży? Przyjąć to zadanie dla siebie. (…) Naśladować w pewnym sensie św. Pawła w jego gorliwości, w jego misji, naśladować Matkę Najświętszą, naśladować młody Kościół. Wstać i rodzić do wiary nowe pokolenia – podkreślał w kazaniu bp Suchodolski.

Biskup przyznał również, że Kościół w Polsce stracił całe pokolenie młodych oraz przekonywał o konieczności wypracowania w Kościele strategii w obliczu odchodzenia młodzieży od wiary.

ŚDM ważne również dla parafii

Czy aktualnie tory całego duszpasterstwa młodzieży w Polsce są nastawione na Światowe Dni Młodzieży? – W gruncie rzeczy tak, chociaż to jest szansa dla Kościoła w Polsce i na świecie, żeby jeszcze bardziej ożywić parafie. A zebrane tutaj myśli mogą być inspiracją do dalszych działań – zauważa ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

– Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie i jakaś część ludzi weźmie w nich udział, ale najbardziej zależy nam teraz na tym, żeby teraz docierać do parafii, które są centrum życia duchowego, i żeby one najbardziej na tym skorzystały. Bo ci, którzy wrócą z ŚDM, pójdą w konkretne miejsca, właśnie do swoich parafii, gdzie mogą mieć kontynuację tego, czego doświadczą w Lizbonie – przekonuje.

Młodzi: potrzebujemy wspólnoty

W rozmowach z młodymi o – ich zdaniem – pierwszorzędnych potrzebach, na jakie Kościół powinien teraz odpowiadać w kontekście duszpasterstwa młodzieży, wszyscy są jednogłośni: młodzi szukają relacji i wspólnoty.

– Brakuje nam relacji nawet w świeckim środowisku. Dlatego szukamy wspólnot, bo często musimy komuś się wygadać. Nie każdy od razu pójdzie do Pana Jezusa przed Najświętszy Sakrament, najpierw musi porozmawiać z drugim człowiekiem – wskazuje Ania, która do Kokotka przyjechała z diecezji warszawsko-praskiej.

– Poszukujemy miejsca, gdzie będziemy czuć się dobrze, gdzie możemy być sobą, gdzie zostaniemy przyjęci bez względu na to, jacy jesteśmy, nawet ze swoimi problemami i grzechami. Każdy człowiek potrzebuje takiego miejsca – dodaje Patryk z diecezji tarnowskiej.

Forum potrwa do niedzieli. Co jeszcze w programie?

Piątek, pierwszy pełny dzień Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, poświęcony jest wspólnym i grupowym warsztatom m.in. na takie tematy jak narzędzia do ewangelizacji czy głoszenie kerygmatu.

Sobotę rozpocznie sesja #wdrodzedoLizbony, a po południu uczestnicy przeniosą się z Kokotka na Jasną Górę, gdzie zostaną do niedzieli. W kaplicy Cudownego Obrazu wezmą udział w ogólnopolskiej stacji peregrynacji relikwii bł. Karola Acutisa z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatora Pennacchia oraz abp. Dommenica Sorrentina z Asyżu.

Forum zakończy się w niedzielę Mszą Świętą, konferencjami i dzieleniem się świadectwami.

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle