Papież Franciszek bullą „Spes non confudit” (Nadzieja zwieść nie może) ogłosił rok 2025 Rokiem Jubileuszowym. Jest on nazywany także Rokiem Świętym. To okres, w którym doświadczamy prawdy, że świętość Boga nas odnawia i przemienia. Rok Jubileuszowy to czas pojednania z Bogiem i z ludźmi. To moment radości z bycia z Kościołem w drodze.
Pierwszy Jubileusz został ustanowiony przez papieża Bonifacego VIII na rok 1300. Początkowo miał być obchodzony co 100 lat. Później zaczęto go obchodzić co 50 lat. Ostatecznie wypracowano praktykę obchodzenia Roku Świętego co 25 lat.
Jubileusz roku 2025 zainauguruje otwarcie Drzwi Świętych w Bazylice Watykańskiej 24 grudnia 2024 roku, a ich zamknięcie odbędzie się 6 stycznia 2026 roku. W archidiecezji krakowskiej przeżywanie Roku Świętego rozpocznie się 29 grudnia 2024 roku w Katedrze na Wawelu. Rok Święty 2025 został ogłoszony pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”.
Papież Franciszek zaprasza do podjęcia pielgrzymki. To dobry moment na odnowienie bądź pogłębienie relacji z Jezusem Chrystusem, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. To okazja wyruszenia w drogę na wzór Abrahama, który opuścił swoją ziemią rodzinną, aby iść do kraju, który miału mu pokazać Bóg.
Decyzją metropolity krakowskiego, abp. Marka Jędraszewskiego na czas trwania Roku Świętego 2025 ustanowionych zostało siedemnaście kościołów jubileuszowych, które mają stać się „miejscem i celem pobożnej pielgrzymki jubileuszowej lub nawiedzenia dla wiernych Archidiecezji Krakowskiej”.
Jednym z kościołów jubileuszów jest kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Tyńcu. To wielkie wyróżnienie dla naszej wspólnoty. Bardzo cieszmy się, że nasza świątynia będzie mogła stać się szczególnym miejscem nawiedzenia dla wiernych archidiecezji krakowskiej oraz celem pobożnych pielgrzymek w Roku Świętym 2025.
Wykaz wszystkich kościołów jubileuszowych w archidiecezji krakowskiej:
1. Katedra na Wawelu,
2. Bazylika św. Floriana w Krakowie,
3. Bazylika Mariacka w Krakowie,
4. Bazylika Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile,
5. Bazylika Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach,
6. Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie,
7. Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Wieliczce,
8. Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej w Myślenicach,
9. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu,
10. Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem-Krzeptówkach,
11. Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej,
12. Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej,
13. Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin Robotniczych w Płokach,
14. Sanktuarium Pana Jezusa Cierpiącego „Ecce Homo” w Alwerni,
15. Sanktuarium Matki Bożej i Królowej Rodziny w Makowie Podhalańskim,
16. Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie-Tyńcu,
17. Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie-Bieńczycach.
Pielgrzymując do każdej z tych świątyń można będzie uzyskać odpust jubileuszowy udzielony przez papieża Franciszka. Warunkami są pobożne uczestnictwo we Mszy Świętej, nabożeństwie Słowa Bożego, Liturgii Godzin, drodze krzyżowej, różańcu, recytacji hymnu „Akatyst” lub w nabożeństwie pokutnym, które zwieńczone będzie indywidualną spowiedzią.
Odpust jubileuszowy będzie można uzyskać również, odwiedzając kościół jubileuszowy indywidualnie lub grupowo, a przy tej okazji odprawiając adorację i rozmyślanie, zakończone modlitwą „Ojcze nasz”, Wyznaniem wiary i modlitwą przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny.
Szczegółowe informacje o odpustach można przeczytać na stronie.
Aby dowiedzieć się więcej na temat Roku Jubileuszowego 2025, Stolica Apostolska uruchomiła specjalny portal. Jest on także dostępny w języku polskim na stronie. Za pośrednictwem tego portalu można uzyskać kartę pielgrzyma oraz zarejestrować się na różne wydarzenia jubileuszowe.