Konwent prowincjalny Zgromadzenia Księży Marianów

Pod hasłem „Powołania dla nowej Europy” w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym obradował konwent prowincjalny Zgromadzania Księży Marianów (20-23.11).
Tegoroczny jesienny konwent poświęcony został dwóm kwestiom – powołaniom oraz wykorzystaniu nowych technologii w pracy ewangelizacyjnej. Zdaniem ks. Piotra Kieniewicza MIC, rzecznika Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Marianów, nie ulega wątpliwości, iż księża marianie powinni być obecni w wirtualnej rzeczywistości. Kwestią do uzgodnienia w trakcie jesiennego spotkania było wypracowanie odpowiedniej przestrzeni tejże obecności: – „Dla nikogo nie jest tajemnicą, że w Polsce spada liczba powołań. Na wszystkich latach w mariańskim seminarium studiuje 19 seminarzystów. Taka sytuacja skłania nas do tego, abyśmy zastanowili się z jednej strony nad przyczynami spadku powołań, a drugiej – nad tym, iż świat, w którym żyjemy, zmienia się bardzo dynamicznie. A my, jako kapłani, jesteśmy posłani do ludzi tam, gdzie są, a nie tam, gdzie byśmy chcieli, by oni byli. Dziś tym miejscem spotkania jest często rzeczywistość wirtualna” – wyjaśnił kapłan.

Do udziału w konwencie zostali zaproszeni eksperci z zakresu media relation oraz mediów społecznościowych. Jednym z prelegentów była dr hab. Monika Przybysz, profesor Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. – „Chciałam podkreślić rolę i przygotowanie kapłanów-zakonników do obecności w mediach społecznościowych. Jest bardzo wiele kwestii naglących, zarówno pozytywnych i negatywnych, które dotyczą mediów społecznościowych. Obecność kapłanów w tych przestrzeniach należy rozumieć jako obecność zarówno na profilach prywatnych, jak i instytucjonalnych, za które odpowiadają”.

Zdaniem prof. Przybysz, Kościół, jak każda inna instytucja, powinien mieć przygotowany jeden wspólny głos do świata zewnętrznego. – „Misja, którą w dzisiejszym świecie pełnią rzecznicy prasowi czy biura Prasowe, jest nie do przecenienia zwłaszcza w kontekście tzw. „fake newsów”, kłamstwa i wszechobecnej manipulacji” – wyjaśniła prelegentka.

Z kolei ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej, argumentował, iż kapłani poprzez wykorzystanie mediów społecznościowych powinni prowadzić „preewangelizację” czyli wyciągać wiernych ze świata wirtualnego w celu realnego spotkania człowieka z człowiekiem. Jego zdaniem należy budować obecność Kościoła pokazując to, co jest prawdziwe. „W internecie nie otrzymamy daru spotkania drugiej osoby. Ze statusu „on-line” należy przejść do statusu ‘off-line” po to, aby doświadczyć prawdziwego życia i spotkania drugiego człowieka, a jedną z tych osób będzie Jezus Chrystus” – powiedział kapłan.

Konwent zbiera się dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Uczestniczą w nim przedstawiciele zarządu Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Marianów, przełożeni wszystkich domów zakonnych, wikariatów i delegatur, a w tym roku także duszpasterze powołaniowi oraz zaproszeni goście i współbracia marianie.

Licheń Stary, 23 listopada 2017 r.

Za: lichen.pl.

Wpisy powiązane

Kard. Grzegorz Ryś poświecił kaplicę w domu Zgromadzenia Małych Sióstr Baranka

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego