Zastosowanie nowych technik badawczych nadzorował prof. Andrzej Kos, dyrektor Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, od lat związany z zabytkami Jasnej Góry: „To są urządzenia z przedsionka kosmosu. Pozwolą na dodatkowe informacje i o stanie zachowania obiektu i o składzie pigmentów, nawarstwień, to co jest możliwe przy rozwoju, pozyskaniu tego typu aparatury”.
Tego typu badania, analizy i interpretacje wykonuje się tylko na najcenniejszych dziełach, a do takich zalicza się częstochowski Obraz. Tradycyjnego przeglądu, zwłaszcza warstwy malarskiej, dokonali „stali” opiekunowie Wizerunku profesorowie warszawskiej ASP. Konserwatorzy podkreślają, że chociaż Ikona ma doskonałe zabezpieczenie w postaci kasety klimatycznej, to „ nie jesteśmy w stanie tak opanować mikroklimatu dla tego obiektu, by był on zachowany wiecznie”.
Zmienione zostały sukienka i korony Maryi i Jezusa. Obecne przypominają o związkach z Jasną Górą Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Suknia milenijna to świadek wydarzeń z 1966 r. a korony to dar papieża Polaka na dzień przed śmiercią.
Izabela Tyras – Polska (Radio Jasna Góra)