W pierwszej części zaprezentowane zostały tematy związane z kulturą i historią terytorium obecnego Peru przed przybyciem chrześcijaństwa, oraz ich wpływ na obrzędy i rytuały religii, która przybyła do Ameryki Południowej wraz ze statkami odkrywców. Pan profesor dr hab. Józef Szykulski z Uniwersytetu Wrocławskiego omówił ekspansję Imperium Tawantinsuyu (Inków), jej charakter, przebieg, reperkusje. Jego doktoranci, pani mgr Karolina Krajewska i pan mgr Łukasz Mikocik, opowiedzieli o kulturze i wierzeniach Inków, a pani dr Marta Kania z Uniwersytetu Jagiellońskiego na przykładzie obchodów Bożego Ciała omówiła procesy towarzyszące przybyciu chrześcijaństwa na tereny dzisiejszego Peru.
W drugiej części przedstawione zostały wydarzenia historyczne, które doprowadziły do powstania misji w Peru, jej rozwój i przybycie na te ziemie franciszkanów z prowincji krakowskiej. Pani mgr Katarzyna Gorgoń z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie omówiła historię przybycia franciszkanów do Ameryki Południowej na statkach wielkich odkrywców. Następnie o. prof. Emil Kumka OFMConv z Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury w Rzymie przedstawił rozwój franciszkańskich misji w Peru na przestrzeni wieków, a o. prof. dr hab. Zdzisław Gogola OFMConv z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, pełniący funkcję prowincjała w czasie, gdy dwaj polscy franciszkanie ponieśli męczeńską śmierć, opowiedział o swoich doświadczeniach i wspomnieniach z tego okresu.
Trzecia część konferencji poświęcona została sytuacji społeczno-politycznej w Peru w ostatnich dekadach, sylwetkom polskich misjonarzy-męczenników oraz doświadczeniom związanym z prowadzeniem misji na tak odległych geograficznie i kulturowo terytoriach. Procesy historyczne, które pośrednio doprowadziły do śmierci męczenników, w tym działalność Świetlistego Szlaku na terenie Peru, zaprezentowała pani dr Joanna Pietraszczyk-Sękowska z Uniwersytetu Łódzkiego. Następnie o znaczeniu beatyfikacji franciszkańskich męczenników i wpływie ich śmierci na społeczność diecezji Chimbote w Peru opowiedział wicepostulator procesu beatyfikacyjnego o. Michała i o. Zbigniewa na teren Polski, o. prof. dr hab. Wiesław Bar OFMConv z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ostatnim prelegentem sesji był o. dr Tomasz Szyszka SVD, misjolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który opowiedział o bogactwie doświadczeń misyjnych w Peru, problemach ewangelizacyjnych i perspektywach na przyszłość.
Organizatorami konferencji Terytoria 2015 byli: Instytut Studiów Franciszkańskich, Prowincja Franciszkanów św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię oraz Wyższe Seminarium Duchowne im. św. Maksymiliana M. Kolbego.
Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom i uczestnikom konferencji za liczne przybycie.
Cykl konferencji Terytoria podejmuje refleksję nad zetknięciem się kultury chrześcijańskiej reprezentowanej przez franciszkanów z rodzimymi kulturami różnych rejonów świata. Chodzi o przywołanie nie tylko faktów historycznych, ale także o poznanie wcześniejszych dziejów tych kultur, do których franciszkanie przybyli i odpowiedź na pytanie, co z pierwotnych doświadczeń pozostaje wciąż aktualne, bądź prowokuje do nowych przemyśleń. Konferencja Terytoria 2010 nosiła tytuł: „Krucjata bez krucjat, czyli o franciszkanach na ziemiach islamu”, rok później odbyła się sesja pod tytułem „Między papieżem a wielkim chanem, czyli o franciszkanach w Azji środkowo-wschodniej”. Trzecim z cyklu było tegoroczne spotkanie zatytułowane „W świątyni Słońca czyli o franciszkanach na ziemiach Inków”.
k.gorgoń
Za: www.isf.edu.pl