Tradycyjnie, 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) w klasztorach franciszkańskich odbywają się odwiedziny kolędowe oraz losowania patronów i maksym na nowy rok przez zakonników.
W Kurii Prowincjalnej w Krakowie bracia kolędę rozpoczęli w kaplicy klasztornej Liturgią Godzin – Modlitwą w ciągu dnia. Na jej zakończenie minister prowincjalny o. Marian Gołąb poświęcił kredę, kadzidło, wodę i sól.
„Racz pobłogosławić tę kredę dla oznaczenia drzwi naszych mieszkań (…). Pobłogosław, Boże, także to kadzidło, aby wonny jego dym wznosił się wraz z naszymi modlitwami przed oblicze Twoje (…). Prosimy Cię, Panie, spraw, niech wszędzie tam, gdzie padną krople tej poświęconej wody [zmieszanej z solą], ustaną napaści szatana i niech nas zawsze strzeże obecność Ducha Świętego” – modlił się przełożony prowincji.
Po tym obrzędzie bracia ze śpiewem kolęd na ustach chodzili od celi do celi i modlili się za siebie nawzajem. Prowincjał im błogosławił, kropił i okadzał ich mieszkania oraz składał im życzenia. Wszystkie pokoje i pracownie zostały oznaczone skrótowcem CMB + 2024, co należy czytać „Christus Mansionem Benedicat” ([Niech] Chrystus mieszkanie błogosławi).
Zanim bracia usiedli do świątecznego stołu wylosowali jeszcze dla siebie, swojej prowincji i klasztoru patronów i dewizy na Nowy Rok Pański 2024. W tym roku byli to święci i błogosławieni z I Zakonu św. Franciszka, a myśli pochodziły z „Napomnień” Biedaczyny z Asyżu.
Patronem Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Franciszkanów został … św. Franciszek z Asyżu, a mottem słowa: „Błogosławiony człowiek, który znosi swego bliźniego z jego ułomnościami, tak jak chciałby, aby jego znoszono, gdyby był w podobnym położeniu”. Z kolei klasztoru-prowincjałatu – św. Bonawentura, a sentencją słowa: „Ci przynoszą naprawdę pokój, którzy wśród wszystkich cierpień, jakie ich spotykają na tym świecie, dla miłości Pana naszego Jezusa Chrystusa zachowują pokój duszy i ciała”.
jms