Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Screenshot

– Tak jak misjonarz, który jedzie do innego kraju musi się nauczyć miejscowego języka, żeby móc głosić Ewangelię, tak naszym zadaniem jest uczenie się języka młodych ludzi – mówi o. Tomasz Maniura OMI, organizator i uczestnik 5. Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży i Powołań.

Od 18 do 21 listopada w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku odbywa się 5. Zakonne Forum Duszpasterstwa Młodzieży i Powołań. Bierze w nim udział prawie 100 zakonników i zakonnic ze zgromadzeń, które podejmują pracę z młodzieżą. Hasłem tegorocznego spotkania jest: „Wychowywać siebie, wychowywać innych”.  

– Nie damy drugiemu człowiekowi czegoś, czego nie mamy. Jeżeli duszpasterz młodzieży sam nie będzie dojrzałym człowiekiem, świadomym siebie, to nie będzie w stanie poprowadzić innych ludzi do dojrzałości. Dlatego wychowywać trzeba najpierw siebie. Taka praca z ludźmi wymaga doprowadzenia ich do odkrycia, kim oni są. Ale najpierw duszpasterz musi poznać samego siebie – mówi o. Maniura OMI. 

Spotkanie w Kokotku zainaugurowała w poniedziałek 18 listopada msza św. z udziałem bp. Grzegorza Suchodolskiego, przewodniczącego Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP. W trakcie forum konferencje dla zebranych prowadzi o. Andrzej Jastrzębski OMI – misjonarz oblat i profesor Uniwersytetu św. Pawła w Ottawie (Kanada), gdzie na co dzień zajmuje się m.in. duszpasterstwem studentów. Jest też czas poświęcony na bloki warsztatowe i wymianę doświadczeń.  

– Bardzo się cieszę, że forum funkcjonuje i że ma taki odzew. Spotkało się z dużym zapotrzebowaniem. Ta potrzeba została dobrze rozeznana, a inicjatywa jest „trafiona w dziesiątkę”. Uczestnicy przeżywają ten czas z dużym zaangażowaniem. Są tu prawie wszystkie zakony, które mają duszpasterzy młodzieży. Sam, jako duszpasterz, czerpię z doświadczenia innych. Jest dużo rozmów i pracy w grupach. Tutaj rozmawiamy nie tylko o technikach pracy z młodymi, ale przede wszystkim dajemy sobie nasze doświadczenie przeżywania i sukcesów, i porażek. Umacniamy się wzajemnie – mówi o. Tomasz Maniura OMI, duszpasterz młodzieży z Kokotka. 

Jak przyznaje oblat, jednym z wyzwań w dotarciu do ludzi młodych jest kwestia języka. – Dzisiejsze pokolenie mówi swoim językiem. I my mamy się uczyć tego języka, bo my jesteśmy posłani, żeby do tych ludzi iść. Tak jak misjonarz, który jedzie do innego kraju musi się nauczyć miejscowego języka, żeby móc głosić Ewangelię, tak naszym zadaniem jest uczenie się języka młodych ludzi – podsumowuje oblat.


Oblackie Centrum Młodzieży jest ośrodkiem rekolekcyjnym, a w szczególności centrum spotkań Oblackiego Duszpasterstwa Młodzieży NINIWA powstałym w 2017 r. na bazie hotelu Silesia (wcześniej działało od 2008 r. przy domu oblackim w Kokotku). Odbywa się w nim większość rekolekcji Wspólnoty Młodzieżowej NINIWA, stąd wyruszają wyprawy rowerowe i piesze NINIWA Team. W tym miejscu odbywa się coroczny Festiwal Życia czy finał Olimpiady Znajomości Afryki dla uczniów szkół średnich. Dyrektorem Centrum jest o. Tomasz Maniura OMI. Oblackie Centrum Młodzieży jest otwarte przez cały rok i gości wiele osób i grup rekolekcyjnych. Posiada 200 miejsc noclegowych, salę jadalną i bankietową, sale konferencyjne, salki spotkań i rekreacyjne, salę gimnastyczną, przystań. W 2022 r. do użytku oddana została kaplica pw. Świętych Młodzianków.

Antoni Jezierski

Za: www.oblaci.pl

Wpisy powiązane

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle

Sesja misjologiczna i czuwanie modlitewne Papieskiej Unii Misyjnej na Jasnej Górze