Kokotek: Oblacki Wolontariat Misyjny zaprasza młodzież

Wolontariat Misyjny NINIWY, działający przy Oblackim Duszpasterstwie Młodzieży NINIWA, to propozycja dla młodych osób pragnących wspierać potrzebujących w miejscach, gdzie ich pomoc i talenty mogą przynieść największe korzyści.

Każdego roku w ramach Oblackiego Wolontariatu Misyjnego NINIWA około 10 wolontariuszy wyrusza na misję w różne zakątki świata, podejmując się rozmaitych zadań, takich jak opieka nad dziećmi, organizacja festiwali, pomoc w remontach czy wsparcie osób w trudnej sytuacji. Wyjazdy misyjne trwają od dwóch tygodni do pół roku, najczęściej latem, a ich celem są placówki Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz inne ośrodki wspierane przez zgromadzenia zakonne. Wolontariusze angażują się również w życie lokalnych wspólnot, prowadzą zajęcia językowe i udzielają wsparcia osobom chorym czy samotnym. Wielu z nich wraca na misje w kolejnych latach i aktywnie wspiera przygotowania nowych ochotników.

fot. niniwa.pl

 

Idea wolontariatu misyjnego narodziła się dzięki Magdalenie Kudełce-Lwowskiej, która w 1998 r. postanowiła wesprzeć oblatów pracujących w Ukrainie. Początkowo była to niewielka grupa znajomych z Katowic, organizująca wyjazdy we własnym zakresie. 

– Oblaci mówili nam o potrzebach na Wschodzie, stąd zrodziło się pragnienie, by pojechać tam i móc również dzielić się wiarą i wartościami – opowiada Magdalena Kudełka-Lwowska. – Przede wszystkim posługiwaliśmy przy parafii, również poprzez pracę z dziećmi. Ewangelizowaliśmy poprzez kulturę i formy artystyczne, np. śpiewając wraz z podopiecznymi i włączając się na różne sposoby w życie parafii, także przez sztukę.

Z czasem wolontariat nabierał rozmachu, aż w 2008 r. powstało Oblackie Centrum Młodzieży w Kokotku, dając wolontariuszom stałą przestrzeń do spotkań i rozwoju tej inicjatywy. Od tego czasu na wyjazd na Wolontariat Misyjny NINIWY wyjechało 100 osób, pracując na czterech kontynentach, m.in. w Ukrainie, Białorusi, Kazachstanie, Mołdawii, na Syberii, w Kamerunie i na Madagaskarze. Po wybuchu wojny w Ukrainie wolontariusze pomagali również uchodźcom na polsko-ukraińskiej granicy.

Stowarzyszenie Młodzieży NINIWA wydało książkę pt. „Wolontariat misyjny”, fot. Anna Gorzelana

Jak wyjechać?

Uczestnictwo w wolontariacie wymaga spełnienia kilku warunków, w tym ukończenia 18. roku życia, praktykowania katolickiej wiary, a w niektórych przypadkach podstawowej znajomości języka kraju, do którego się wyjeżdża. Wolontariusze zobowiązani są również do uczestnictwa w trzech z pięciu spotkań przygotowawczych, które odbywają się w Oblackim Centrum Młodzieży w Kokotku, z dodatkowym wyjazdem integracyjnym w Beskidy. Pierwsze spotkanie w nowym cyklu przygotowawczym zaplanowane jest na 23 listopada.

Podczas zjazdów formacyjnych ochotnicy do wyjazdu na wolontariat misyjny zgłębiają oblacką duchowość, poznają misjonarskie realia i warunki życia w odległych krajach, a także rozeznają swoje powołanie do tej formy służby.

– Bardzo ważna jest formacja przed wyjazdem na wolontariat misyjny. Chcemy się przez nią wzajemnie poznać oraz wejść we wspólnotę. Podczas zjazdów dbamy o integralny wymiar rozwoju – zwracamy uwagę na samych siebie, na naszych bliźnich oraz na Pana Boga – wyjaśnia o. Patryk Osadnik OMI, duszpasterz młodzieży, który nadzoruje ten wolontariat.

 

Spotkania przed wyjazdem na wolontariat w 2024 roku:

23-24.11.2024 – Kokotek

11-12.01.2025 – Kokotek

1-2.03.2025 – Kokotek

12-13.04.2025 – Kokotek

Więcej o idei Wolontariatu Misyjnego NINIWY dowiesz się TUTAJ.

fot. niniwa.pl
Anna Gorzelana
fot. niniwa.pl
Za: oblaci.pl

Wpisy powiązane

Epitafium ku czci ks. Leona Bemke SAC

Spotkanie przełożonych zakonów, zgromadzeń męskich archidiecezji katowickiej

19-22 listopada: Rekolekcje dla biskupów na Jasnej Górze (zapowiedź)