Kodeń: Nietypowy kalendarz, nagroda dla sanktuarium i propozycja na ferie zimowe

W nasze życie zakonne mocno wpisana jest wspólnotowość, którą przeżywamy wraz z jej cieniami, ale również blaskami. Niekiedy ucząc się dystansu do samego siebie… Komunitet kodeński wydał w tym roku nietypowy kalendarz, w którym każdy z miesięcy opatrzony jest “karykaturą” jednego z domowników. Autorem grafik jest o. Marcin Szwarc OMI. Dzięki inicjatywie odbiorcy mogą poznać każdego z oblatów, którzy tworzą kodeńską wspólnotę. Wkładu pracy niektórych oblatów na co dzień nie widać, ale bez ich posługi, nie byłoby możliwe funkcjonowanie: parafii, sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, jadłodajni “U oblatów”, domu pielgrzyma, czy klasztoru…

Wspólnota oblacka w Kodniu poprzez swoją posługę wpływa również na życie społeczne “małej Ojczyzny”. Obecność sanktuarium oraz łatwy dostęp do duszpasterstwa jest dostrzegany również przez władze samorządowe. Podczas gali “Dobre, bo bialskie”, w dniu 4 grudnia br., Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej otrzymało statuetkę laureata 19. edycji konkursu, realizowanego przez starostwo w Białej Podlaskiej. Podkreślono nie tylko atrakcyjność turystyczną oraz zaplecze pielgrzymkowo-kulinarne, ale również wiele inicjatyw na poziomie duchowym, które przez cały rok odbywają się w tym miejscu. Są to m.in.: odpusty i czuwania, Kodeńska Szkoła Lektorów, tematyczne rekolekcje – maryjne, dla kapłanów, według metody “lectio Divina”, czy warsztaty z pisaniem ikon dla dzieci i dorosłych.

Wszechstronna działalność Sanktuarium przyczynia się w istotny sposób do promocji Powiatu Bialskiego.
– z uzasadnienia kapituły nagrody “Dobre, bo Bialskie” za rok 2018.

Niestety, w chwili tworzenia się bieżącej informacji, kodeński kalendarz z oblacką wspólnotą jest już niedostępny…. nie zdążyła na nim wyschnąć farba drukarska… Ale nic straconego. Dla tych, którzy chcieliby pooddychać klimatem modlitwy i skupienia “Częstochowy Podlasia”, misjonarze z Kodnia przygotowali szereg wydarzeń duchowych, które stanowią wspaniałą okazję spędzenia tegorocznych ferii zimowych.

Jedną z nich są tematyczne rekolekcje o przebaczeniu “Droga do przebaczenia”, oparte na bestsellerowej pozycji o. Jeana Monborquette’a OMI – wybitnego ojca duchowego i kanadyjskiego psychologa – “Jak przebaczać? Droga poprzez dwanaście etapów przebaczenia”. Warto również wzmocnić ducha męstwa – to propozycja dla mężczyzn, którzy w pełni chcą przeżywać swoje powołanie.

Wszelkie informacje dotyczące życia sanktuarium oraz wydarzeń i rekolekcji w Domu Pielgrzyma w Kodniu można znaleźć na stronie: koden.com.pl

Za: oblaci.pl

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle