W Krakowie i w Harmężach w powiecie oświęcimskim ruszyły kluby integracyjne dla uchodźców z Ukrainy. Głównym celem uruchomienia klubów jest wspieranie uchodźców w procesie adaptacji do życia w Polsce i umożliwienie im odnalezienia się w naszym kraju.
Kluby prowadzić będzie Fundacja Brat Słońce, powołana w 2011 r. przez Prowincję św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) w Krakowie. Fundacja od lat zajmuje się m.in. pomocą charytatywną oraz pielęgnowaniem polskości na kresach wschodnich. Od lutego tego roku aktywnie zaś zaangażowała się w pomoc dla Ukrainy i Ukraińców zmuszonych do ucieczki na teren Polski. Ojcowie franciszkanie przyjęli też pod gościnne dachy swoich klasztorów w Krakowie i Harmężach licznych uchodźców, z których kilkudziesięciu nadal przebywa w klasztorach i domach rekolekcyjnych.
Utworzenie klubów integracyjnych było możliwe dzięki grantowi przyznanemu Fundacji Brat Słońce przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej z rezerwy Funduszu Pracy w ramach konkursu „Razem Możemy Więcej – Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022–2023”, ogłoszonego w ramach Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022–2025. Projekt Fundacji Brat Słońce jest jednym ze 115 projektów dofinansowanych w ramach tego konkursu.
Oferta przygotowana dla uchodźców obejmuje szeroki wachlarz działań. W ramach klubów będą oni mogli skorzystać z usług doradców integracyjnych, którzy pomogą w załatwianiu każdej sprawy, która ze względu na barierę językową czy różnice kulturowe sprawia trudności osobom z Ukrainy, które nagle znalazły się w nowym dla nich środowisku.
Ważnym elementem projektu są różnego rodzaju warsztaty, które pozwolą uczestnikom zdobyć podstawowe kwalifikacje zawodowe i umożliwią znalezienie pracy w Polsce. Na podstawie badania preferencji adresatów projektu w pierwszym jego etapie zostaną zorganizowane warsztaty przygotowujące do wykonywania takich zawodów jak kosmetyczka, manikiurzystka, florystka. Będą one obejmowały także naukę podstaw języka polskiego, która umożliwi kontakt z przyszłymi klientami. Aby matki mogły spokojnie uczestniczyć w oferowanych warsztatach oraz w celu umożliwienia im znalezienia i podjęcia pracy zapewniono też opiekę dla dzieci.
Fundacja Brat Słońce od wielu lat zajmuje się też prowadzeniem poradnictwa psychoterapeutycznego. Korzystając z doświadczeń w tym zakresie przygotowano dla uchodźców możliwość uzyskania wsparcia specjalistów, którzy pomogą się im uporać z traumatycznymi przeżyciami związanymi z doświadczeniami wojennymi oraz nagłą i niespodziewaną zmianą sytuacji życiowej, często związaną z bolesną rozłąką z najbliższymi.
Patronat honorowy nad projektem objął prof. Ryszard Terlecki, Wicemarszałek Sejmu RP.
Uchodźcy, którzy chcą skorzystać z oferty przygotowanej przez Fundację Brat Słońce” powinni skontaktować się z nią poprzez adres mailowy [email protected] lub telefonicznie pod numerem +48 12 42 86 289.