Kilka myśli o niestrawności homiletycznej

W dniach 22-25 września 2024 roku w Domus Mater w Krakowie odbyło się doroczne spotkanie Grupy Misjonarzy Krajowych. Czas spotkania to trzy dni pełne różnych tematów, warsztatów, braterskich rozmów i wspólnotowej modlitwy.

W poniedziałek o. Paweł Koniarek OP z Katowic poprowadził konferencję na temat: „Zdrowa nauka. Kilka myśli o niestrawności homiletycznej”. W czasie wykładu, mówił o tym co jest ważne i co utrudnia głoszenie Słowa Bożego. Odwoływał się do Adhortacji Apostolskiej Papieża Franciszka “Evangelii gaudium”, aby przypomnieć, że pierwszym słuchaczem Słowa jest sam kaznodzieja. Zanim wypowie słowo sam musi je przetrawić. Słowo ma w nim pracować. Nie można zrodzić Słowa bez jego wcześniejszego osobistego przyjęcia, inaczej może być niestrawne dla ludzi. „Kaznodzieja «przede wszystkim sam […] powinien pogłębiać wielką osobistą zażyłość ze Słowem Bożym. Nie może poprzestać na poznaniu aspektów językowych czy egzegetycznych, chociaż jest to konieczne; z sercem uległym i rozmodlonym musi zbliżać się do Słowa, aby ono przeniknęło do głębi jego myśli i uczucia i zrodziło w nim nową mentalność»”. EG 149

We wtorek wśród zaproszonych gości byli do południa: o. Radostaw Więcławek OP redaktor naczelny dominikanie.pl oraz Katarzyna Gilewska z Krakowa. Podczas spotkania został poruszony temat: Po co głosić w Internecie? Internet niesie pewną nadzieję dotarcia do tych, których nie ma w kościele, ale również niesie ze sobą zagrożenia. Może otworzyć nas na nową rzeczywistość, ale również może zamknąć w świecie wirtualnym – mówił o. Więcławek. Głosić oznacza spotkanie z drugim człowiekiem. Internet jest w tym pewnym pośrednikiem. Jednak nie zastąpi spotkania bezpośredniego. Może być pomocny w zaproszeniu do niego – dodał prelegent.

Kolejny temat: “Media społecznościowe i serwisy streamingowe – przegląd i odbiorcy (przykłady materiałów z dominikanie.pl) poprowadziła Katarzyna Gilewska związana z dominikańskim portalem.

Trzecie dopołudniowe spotkanie, miało charakter warsztatów, w czasie których uczestnicy zostali zapoznani ze sposobami przygotowania krótkich filmów z udziałem kilku księży (pokazano krok po kroku, jak to zrobić, za pomocą aplikacji na telefonie).

Godziny popołudniowe były czasem szkolenia nt. ochrony dzieci i młodzieży w kontekście tzw. “ustawy Kamilka” oraz wytycznych Kościoła Katolickiego w Polsce, które poprowadził o. Wojciech Bojanowski SJ z Krakowa zaangażowany w Centrum Ochrony Dziecka, które funkcjonuje jako interdyscyplinarna jednostka przy Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie.

Ostatni dzień był poświęcony zapoznaniu się z bieżącymi sprawami polskiej prowincji księży sercanów, które przedstawił podczas spotkania prowincjał ks. Sławomir Knopik SCJ oraz dyrektor grupy rekolekcyjno-misyjnej ks. Zdzisław Płuska SCJ.

Czasowi tegorocznego spotkania towarzyszył klimat złotego jubileuszu głoszenia Słowa Bożego, który obchodził ks. Czesław Bloch, wieloletni rekolekcjonista i misjonarz krajowy.

Ks. Zdzisław Płuska SCJ

Za: www.scj.pl

Wpisy powiązane

Pauliści zakończyli kapitułę regionu Polska-Ukraina

Sercanie: W emocjach trudno o obiektywizm

Wrocław: od 4 do 12 października Tydzień Edyty Stein