Kielce: u kapucynów rusza Seminarium Wiary

Kim jestem? Po co żyję? Kim jest Pan Bóg? Dlaczego cierpię? – na te i inne pytania będą próbowali odpowiedzieć sobie uczestnicy Seminarium Wiary ze św. Franciszkiem z Asyżu, które dzisiaj rusza u kieleckich kapucynów. Za organizację odpowiada Wspólnota Franciszkańska Tau oraz Franciszkański Zakon Świeckich. Seminarium skierowane jest do młodzieży i dorosłych.

Spotkania w ramach seminarium odbywają się co tydzień w Sali Pod Kapciem i potrwają osiem tygodni. Do udziału zaproszony jest każdy kto ukończył 18 lat.

Fundamentalne zagadnienia i pytania związane z wiarą, jej pogłębieniem, relacją Bóg-człowiek, otwartość na Ducha Świętego i wspólnotę Kościoła – to główne wątki cotygodniowych, piątkowych rozważań. Są one oparte o Biblię oraz o kontekst duchowości św. Franciszka i dzieje jego życia.

Podczas każdego spotkania przewidziana jest modlitwa, konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz rozważanie Słowa Bożego i nauk św. Franciszka.

Kapucyni są w Kielcach od 1997 r., gdy dzięki staraniom śp. bp. Kazimierza Ryczana i życzliwej postawie władz miejskich, dokonano przekazania posesji przy ul. Warszawskiej 33 diecezji kieleckiej, w ramach zwrotu mienia kościelnego. Teren ten wraz z budynkiem biskup przekazał Prowincji Krakowskiej Braci Mniejszych Kapucynów. Kapucyni – bracia o. Marek Metelica i o. Piotr Nowak – zamieszkali w budynku po Instytucie Biologii Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Wkrótce przybył o. Karol Jopek.

Na początku warunki były bardzo trudne: nie było wody, kanalizacji i prądu. Nie było też żadnego krzesła ani stołu, ani łóżek. Dzięki pomocy prowincji i wiernych zaczęto organizację warunków duszpasterskich, a wkrótce budowę kaplicy i kościoła.

4 października 2018 r. bp Jan Piotrowski dokonał konsekracji kościoła św. Franciszka z Asyżu. Parafia liczy ok. 9,5 tys. wiernych. Działa przy niej wiele wspólnot, stowarzyszeń i grup duszpasterskich.

dziar / Kielce
KAI

Wpisy powiązane

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie

Franciszkańskie spotkanie na „ojcowiźnie” braci albertynów