Kielce: rozpoczęły się targi SACROEXPO

Abp Henryk Hoser, bp Kazimierz Ryczan oraz Andrzej Mochoń, prezes Zarządu Targi Kielce, oficjalnie otworzyli w poniedziałek organizowane po raz 15. targi SACROEXPO. Trzydniowa wystawa z udziałem blisko 300 wystawców z 13 krajów to prezentacja wszystkiego, co jest przydatne w sprawnym funkcjonowaniu parafii i nowoczesnym duszpasterstwie oraz przegląd dorobku architektury i sztuki sakralnej.

“Jest to wyjątkowe wydarzenie o znaczeniu międzynarodowym (…). To targi budowniczych kościołów i tych, którzy te kościoły tworzą. Odbywają się one ziemi żyznej, ziemi wzrastających kościołów” – mówił podczas inauguracji abp Henryk Hoser, biskup warszawsko -praski. Podkreślił znaczenie 2 tys. lat sztuki chrześcijańskiej, jako najlepszej bazy dla współczesnych twórców, mówił także o misji twórcy i przekraczaniu przezeń sfery materialnej.

Biskup kielecki Kazimierz Ryczan zauważył, że człowiek wyraża siebie w różny sposób. – Jedni niszczą, a drudzy budują. SACROEXPO to wyraz ducha, który potrafi wszystko wznosić ku Temu, który jest panem świata i świętości” – stwierdził.

W inauguracji uczestniczyli także gospodarze miasta z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim, posłowie, parlamentarzyści, księża z kieleckiej Kurii i WSD w Kielcach, przełożeni zgromadzeń zakonnych, misjonarze. Oprawę muzyczną zapewnił chór “Sursum corda” z Winnicy na Ukrainie.

Od godz. 10 na wystawie można zapoznać z bogatą ofertą stoisk, m.in. z projektami obiektów sakralnych, rozwiązaniami z zakresu oświetlenia, nagłośnienia, ogrzewania, ale także ze sztuką sakralną, wydawnictwami katolickimi, ofertą wspólnot i stowarzyszeń katolickich, misji i zakonów, dewocjonaliami, szatami i sprzętami liturgicznymi oraz propozycjami zagospodarowania otoczenia kościelnego i cmentarzy. Wystawcy prezentują swoją ofertę na powierzchni prawie 4000 metrów kw. To największe tego typu wydarzenie w Europie Środkowej.

Równolegle ze zwiedzaniem stoisk targowych w Targach Kielce odbywały się konferencje: o architekturze i sztuce sakralnej pt. “Kościoły naszych czasów. Świątynia jako synteza sztuk” oraz skierowana do zainteresowanych muzealnictwem pt. “Muzea naszych czasów – muzea kościelne”. Z kolei Polskie Towarzystwo Teologiczne zorganizowało konferencję pt. “Invisibile per visibilem… Kultura religijna i średniowieczna z perspektywy Kielc”. Odbyły się także spotkania Stowarzyszenia na Recz Sztuki Sakralnej ARS SACRA oraz Ekonomów i Wyższych Przełożonych Zakonów w Polsce. W konferencjach w ramach SACROEXPO wzięło udział 1500 osób.

Wyjątkowymi wydarzeniami były autorskie wystawy dwóch tegorocznych laureatów medalu papieskiego “Per Adrem ad Deum”: architekta Mario Botty i fotografika Adama Bujaka.

Wśród propozycji edukacyjnych targów znajdują się także warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i festiwal piosenki religijnej, w którym zaprezentują się najlepsze zespoły i schole z diecezji kieleckiej. Zorganizowano także spotkanie z dr. inż. Stefanem Gierlotką, autorem pierwszej w powojennej historii Polski książki o dzwonach.

KAI/mm

Za: www.deon.pl

Wpisy powiązane

Bonifratrzy: 29. posiedzenie Rady Prowincji w kadencji 2022-2026

Kard. Grzegorz Ryś poświecił kaplicę w domu Zgromadzenia Małych Sióstr Baranka

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja