Home WiadomościZ kraju Kielce: Eucharystia u kapucynów zainaugurowała Świętokrzyskie Dni Profilaktyki

Kielce: Eucharystia u kapucynów zainaugurowała Świętokrzyskie Dni Profilaktyki

Redakcja

>Mszą św. sprawowaną dzisiaj w kieleckim kościele św. Franciszka z Asyżu u kapucynów, przez bp. Jana Piotrowskiego oraz konferencją naukową, zostały zainaugurowane Świętokrzyskie Dni Profilaktyki.

– Wszystko, co dotyczy rodziny jest niebywale ważne, bowiem rodzina jest wspólnotą chcianą przez Boga – powiedział w homilii bp Jan Piotrowski. – Kolejna konferencja zachęca nas do refleksji nad poważnym współczesnym wyzwaniem, które w zdrowej rodzinie dostrzega podstawę zdrowego społeczeństwa. Bóg, który stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo jest miłośnikiem życia. W konsekwencji tej prawdy, pierwsi rodzice usłyszeli coś ważnego: „Bądźcie płodni, rozmnażajcie się, abyście zaludnili Ziemię i uczynili ją sobie poddaną” – przypomniał.

Nawiązał m.in. do nauczania św. Jana Pawła II, bardzo często zabierającego głos na temat rodziny, gdy „papież wyraża przekonanie, że rodzinę łączą ze społeczeństwem żywotne więzi”. Przywołał m.in. słowa na temat rodziny, wygłoszone w 1991 r. w podkieleckim Masłowie.

– Naszym bogactwem jest rodzina, choć wydaje się, że stary świat nią się znudził i próbuje układać jakieś nowe konstelacje – zauważył bp Piotrowski. Życzył zebranym światła Ducha Świętego i prosił, aby nie ustawać w trosce o rodzinę.

Świętokrzyskie Dni Profilaktyki odbywają się po raz 20., tym razem pod hasłem: „Zdrowie rodziny podstawą dojrzałego społeczeństwa”. Konferencję naukową w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim otworzył wojewoda Zbigniew Koniusz, zwracając m.in. uwagę na fundamentalne znaczenie rodziny.

– Mamy szansę zdefiniować to, co dotyka rodzinę i być może określić kierunki, którymi możemy się posiłkować, i którędy pójść, aby tą rodzinę ocalić. Te nasze spotkania są wartością cenną i myślę, że jubileusz mobilizuje i zobowiązuje – mówił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, podczas konferencji prasowej, inaugurującej XX. Świętokrzyskie Dni Profilaktyki.

Świętokrzyskie Dni Profilaktyki to wydarzenie inicjowane przez Wojewodę Świętokrzyskiego w celu zintegrowania działań na rzecz: rozwoju i ochrony instytucji rodziny, upowszechniania dobrych rozwiązań w zakresie wspierania rodziny, przeciwdziałania patologiom i dyskryminacji, a także koordynowania i organizowania współpracy organów administracji publicznej, organizacji pozarządowych i instytucji w zakresie realizacji działań na rzecz ochrony dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Patronatem honorowym wydarzenie objęli: Wojewoda Świętokrzyski, Biskup Diecezji Kieleckiej, Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

W ramach XX Świętokrzyskich Dni Profilaktyki, dzięki współpracy i zaangażowaniu licznych instytucji, odbędą się także m.in. „Dzień młodzieżowy” (organizowany 16 maja w Wojewódzkim Domu Kultury przez Kuratora Oświaty) oraz szereg wydarzeń lokalnych na terenie województwa – organizowanych w maju przez instytucje, których przedstawiciele są członkami Zespołu ds. Uzależnień, AIDS i HIV przy Wojewodzie Świętokrzyskim oraz przez samorządy lokalne.

Należy dodać, że Świętokrzyskie Dni Profilaktyki łączą się z organizacją Międzynarodowego Dnia Rodziny, który obchodzony jest w Kielcach nieprzerwanie od momentu jego ogłoszenia, czyli od 1994 roku. Było to możliwe dzięki postawie ks. prof. Jana Śledzianowskiego, dla którego włączenie się Kościoła w inicjatywę Międzynarodowego Roku Rodziny stało się wyzwaniem na kolejne lata pracy naukowo duszpasterskiej w Kościele kieleckim i w ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach (obecnie Uniwersytet Jana Kochanowskiego). Ks. prof. Jan Śledzianowski jest honorowym przewodniczącym komitetu organizacyjnego konferencji naukowo-szkoleniowej z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny, obchodzonego 15 maja.

Co roku w maju – z uwagi na przypadający w tym miesiącu Międzynarodowy Dzień Rodziny – organizowane są konferencje z udziałem autorytetów naukowych oraz warsztaty z młodzieżą.

dziar / Kielce
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda