Home WiadomościZ kraju Kielce: deweloper zabudowuje osiedle – siostry karmelitanki zaniepokojone

Kielce: deweloper zabudowuje osiedle – siostry karmelitanki zaniepokojone

Redakcja

Na kieleckim Baranówku, przy ul. Koneckiej, może powstać trzypiętrowy budynek deweloperski. Przeciwko inwestycji protestują mieszkańcy, ale także siostry karmelitanki z pobliskiego klasztoru.

W parafii pw. Chrystusa Króla są zbierane podpisy przeciwko inwestycji, która jest nie pierwszą tego rodzaju wbrew założeniom urbanistycznym Baranówka. Zabudowa położnego na skraju Kielc osiedla ma mieć, według pierwotnych założeń, charakter tzw. domów jednorodzinnych.

Do zbierania podpisów przeciw deweloperskiej inwestycji zachęcał m.in. proboszcz parafii ks. dr Jerzy Marcinkowski podczas ogłoszeń duszpasterskich. Imienny sprzeciw można było wyrazić na wyłożonych listach. Kielecki Karmel znajduje się na terenie parafii i jest to jedyny dom Klasztoru Mniszek Bosych Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel na terenie diecezji kieleckiej.

– Charyzmat Karmelu zakłada spokój i wyciszenie. Siostry oddają się kontemplacji i modlitwie za Kielce, za ojczyznę i polecane im intencje – mówił ks. Marcinkowski.

Karmelitanki otrzymały tę działkę i zbudowały na jej terenie posesję ze względu m.in. na dogodne położenie, w odosobnieniu, w sąsiedztwie minimalistycznej zabudowy.

Siostry zaprosił do Kielc bp Czesław Kaczmarek. 14 lipca 1958 r. pięć mniszek przybyłych z Wrocławia dało początek karmelitańskiej fundacji na Ziemi Świętokrzyskiej.

Z kaplicy pw. Królowej Ozdoby Karmelu mogą korzystać wszyscy chętni. W niedzielę i święta Eucharystia sprawowana jest o godz. 8.30, w piątki o 8.00, w pozostałe dni powszednie o 6.45.

Praca, którą zajmują się karmelitanki bose, jest bardzo prosta, zazwyczaj ręczna. Mniszki wykonują wszystkie typowe prace domowe i ogrodowe, zajmują się haftem i szyciem paramentów liturgicznych, malowaniem, pisaniem ikon, wykonywaniem drobnych dewocjonaliów i różańców. 

Jeden z deweloperów planowanej inwestycji planuje przy ul. Koneckiej wielorodzinny budynek w trzypiętrowej zabudowie, łącznie 25 mieszkań. Całość ma powstać w ramach specustawy mieszkaniowej, nazywanej popularnie „lex deweloper”. W projekcie inwestor zobowiązuje się również do stworzenia parku kieszonkowego u zbiegu ulic Koneckiej i Obrzeżnej.

26 grudnia zakończyły się konsultacje społeczne organizowane przez kielecki ratusz. Przeciwko projektowi protestuje część mieszkańców. Swój sprzeciw zgłosiły także siostry karmelitanki.

Mieszkańcy zgłosili 37 uwag za pośrednictwem platformy Idea Kielce. Kluczowe poruszone przez nich kwestie to m.in. potrzeba utrzymania zabudowy jednorodzinnej i obawy o pogorszenie warunków komunikacyjnych na ul. Koneckiej oraz zmiana stylu życia w tym rejonie Kielc.

Charakterystyczną cechą ustawy „lex deweloper” są tzw. inwestycje towarzyszące, czyli dodatkowe projekty infrastrukturalne, które inwestor musi zrealizować razem z budową osiedla, np. drogi, miejsca parkingowe, placówki oświatowe czy tereny zielone.

Obecnie kielecki ratusz oczekuje na opinie kilku instytucji w sprawie inwestycji. Opinie te mogą mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości projektu.

dziar/KAI
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda