Kielce: abp Wacław Depo otworzył 24 edycję Sacroexpo

Hierarchowie Kościoła z różnych stron Polski i świata wraz z władzami miasta i województwa uczestniczyli dzisiaj w uroczystym otwarciu 24 edycji Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo, trwającej od 19 do 21 czerwca w Targach Kielce. Oficjalnej inauguracji dokonał metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

– Wychodzimy naprzeciw siebie poprzez bogactwo ducha – powiedział. – Jak mówił św. Jan Paweł II, świat który byłby zamknięty na sztukę, będzie zamknięty na miłość. Prawda, piękno, dobro muszą się wiązać – apelował, zaznaczając zarazem niepokojące trendy wskazujące na istnienie epoki postprawdy i „zamazywania dobra”, a także „fałszowania piękna”. Tym tendencjom przeciwstawia się skutecznie kieleckie SacroExpo.

„Zobaczyliśmy i zostaliśmy urzeczeni” – słowa Pawła VI zacytował abp Henryk Jagodziński, nuncjusz apostolski w Ghanie. Na SacroExpo gości po raz drugi, podkreślając dobrą organizację i „światowy poziom” oraz rozpoznawalność wydarzenia w świecie. – Niech Sacroexpo trwa do końca świata i jeden dzień dłużej – mówił nuncjusz.

– Życzę, aby ta wystawa, której historia dzisiaj się pisze, emanowała pięknem, dobrem, harmonią, by – jak uczył św. Jan Paweł II, na dwóch skrzydłach wiary i rozumu wznosiła do źródła prawdy – zaznaczył z kolei biskup kielecki Jan Piotrowski.

W uroczystości otwarcia wzięli udział także m.in. biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki, bp Marian Florczyk – biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, kapłani prawosławni, przełożeni zakonów i zgromadzeń oraz władze miasta i regionu.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz nazwał wystawę inicjatywą „spodobania się Bogu”, senator Krzysztof Słoń wyraził radość z powodu obecności tak wielu proboszczów, odpowiadających za piękno i wystrój świątyń, tych klasy zero, jak i współczesnych.

Dr Andrzej Mochoń, prezes Zarządów Targów Kielce scharakteryzował tegoroczną ofertę, wskazując na jej nowości, jak np. Strefa Sztuki zawierająca ok. 240 dzieł sztuki współczesnej artystów Polski i Ukrainy, z możliwością ich licytacji czy pokaz kamperów pielgrzymkowych. Katolickie Stowarzyszenie Karawaningowe “Razem w Drodze” prezentuje pojazdy/kampery i przyczepy kempingowe. Ich obecność związana jest z szóstą edycją Zlotu Szlakiem Sanktuariów i Kościołów Wiślica – Kielce.

W tym roku swoją ofertę na Sacroexpo przedstawia ok. 200 firm 10 krajów: z Austrii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Polski, Portugalii, Słowenii, Ukrainy i Włoch. Uczestnicy wystawy przez trzy dni poznają najnowsze rozwiązania wykorzystywane w obiektach sakralnych: technologiczne, cieplne, energooszczędne, z zakresu dekoracji i doboru naczyń liturgicznych, muzyki kościelnej i in. Nie brakuję oferty pielgrzymkowej i czytelniczej.

dziar / Kielce
KAI

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży